وبلاگ دانشجویان و مهندسین عمران ایران

ADS
واشنگتن پست: روحانی کاملاً متعهد به جمهوری اسلامی است،دیر نیست که رهبر ایران در سوریه خطبه پیروزی بخواند،دستور دولت برای پرداخت سختی کار به اهالی گزینش، ارجاع پرونده شکایت بقایی به دادسرا،انتشار تصویر مراسمی که برگزار نشده،ماجرای بازداشت حسن روحانی در انگلیس...از مهمترین اخبار ویژه روزنامه های امروز هستند.
 مجله شبانه باشگاه خبرنگاران؛

*کیهان

سایت ملی مذهبی: اصلاح‌طلبان درک سیاسی ندارند

تحلیلگران گروه‌های مختلف اپوزیسیون به جای توهین به شعور مردم ایران، صادقانه اعتراف کنند که درباره پیش‌بینی تحریم انتخابات اشتباه کرده بودند.

این مطلب را یکی از عناصر ضد انقلاب مقیم خارج به نام «محسن-ن» مورد تأکید قرار داد و در وب‌سایت ملی- مذهبی نوشت: «گروه‌های مخالف سال 88 می‌گفتند تقلب شده و شاید هیچگاه در گذشته، در فاصله دو انتخابات، تا این حد از طرف رسانه‌‌های فارسی‌زبان بویژه در خارج از کشور درباره انتخابات گذشته و انتخابات پیش‌رو سخن به میان آورده نشده و هرگز جریانات سیاسی تا این حد به گمانه‌زنی درباره انتخابات نپرداخته‌اند.

در چهار سال اخیر انبوهی از مباحثات، گفتگوها و مصاحبه‌ها و گزارشات در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری در ایران از رسانه‌های مختلف فارسی‌زبان پخش شد. به ویژه در هفته‌ها و روزهای پیش از انتخابات تجزیه و تحلیل جامعه و مردم ایران به اوج خود رسید.

بسیاری از جریانات سیاسی و رسانه‌های خارج از کشور، ‌علناً یا تلویحاً، انتخابات را تحریم کردند و از مردم خواستند که در انتخابات پیش‌رو شرکت نکنند، عمدتاً با این استدلال که جمهوری اسلامی فرد مورد نظر خود برای ریاست جمهوری را از پیش در نظر گرفته و رأی مردم تأثیری در نتیجه انتخابات نخواهد داشت.

با این حساب پیش‌بینی تحریم‌کنندگان انتخابات عمدتاً این بود که مشارکت مردم در این انتخابات بسیار پایین خواهد بود و انصافاً با توجه به انتخابات گذشته گمان نمی‌رفت که انتخابات از شور و هیجان زیادی برخوردار شود. اما در عمل نشان داده شد که کمتر انتخاباتی در ایران به اندازه این انتخابات پرهیجان بود.»

وی ادامه می‌دهد: «گروه بزرگی از تحلیلگران مخالف که به خاطر امکان تقلب در انتخابات و یا دلایلی از این دست از مردم خواستند تا در انتخابات پیش‌رو شرکت نکنند انتظار می‌رفت در تحلیل‌های خود و یا مبانی تحلیل‌های خود تجدید نظر کنند و در فرصت مناسب توضیحی عقلانی و استدلالی در باب عدم موفقیتشان در تحلیل خواستهای جامعه و مردم ایران ارائه بدهند.

این کوچکترین کاری است که می‌توانند برای جلب اعتماد مخاطبان و یا ترمیم بی‌اعتمادی ناشی از تحلیل‌های امروز خود انجام دهند. اینکه یک جریان یا فرد سیاسی در تحلیل جامعه خود در مقاطعی ناموفق باشد امر بسیار غریبی نیست اما اینکه با وجود عجز و خطای فاحش در شناخت جامعه اصرار بر توجیه پیش‌بینی ‌غلط خود داشته باشد بسیار عجیب است و می‌تواند در ذهن مخاطبان بی‌صداقتی تلقی شود.»

این مخالف خارج‌نشین در ادامه می‌نویسد: «همین تحلیلگران می‌گفتند روحانی شانس پیروزی ندارد و نامزد حاکمیت مشخص است اما حال که نام آقای روحانی از صندوق بیرون آمده این بزرگواران تحلیلگر نشان داده‌اند که ابداً بازنده‌های خوبی نیستند. یک روز می‌گویند که اصلاً هدف حاکمیت از ابتدا این بوده که روحانی را از صندوق دربیاورد و همه برنامه‌ها و مناظره‌های انتخاباتی نمایشی بوده است.

 روز دیگر در توجیه خطای تحلیلشان می‌گویند که شورای نگهبان فقط صلاحیت هشت تن را در میان صدها داوطلب تأیید کرده است و فراموش می‌کنند که پیش‌بینی‌های اینان با آگاهی به تسویه شورای نگهبان و درست پیش از انتخابات و با فرض وجود همین هشت نفر در صحنه انتخابات ارائه شده است. بار دیگر که قافیه تنگ می‌آید اعلام می‌کنند که آقای روحانی حالا هم که انتخاب شده کاری از پیش نخواهد برد.

یک توجیه دیگر هم که بسیار بعید است کمکی به درستی پیش‌بینی‌های ایشان بکند وجود آن 28درصد است که در انتخابات رأی نداده‌اند. ایشان اصرار دارند تمام این افراد را به کیسه تحلیل خود واریز کنند. این در حالی است که مشارکت هفتاد و دو درصد در انتخابات ریاست جمهوری حتی در پیشرفته‌ترین دموکراسی‌ها رقم بالایی به حساب می‌آید و در جمهوری اسلامی هم از اولین رفراندوم که بگذریم این نرخ مشارکت نسبتاً بالایی است.»

«محسن-ن» در پایان خاطرنشان می‌کند: «از این دوستان انتظار می‌رود که با رأی و نظر مردم و با عدم پاسخگویی مردم به خواست خودشان مبنی بر تحریم انتخابات به شیوه دیگری برخورد کنند. سؤال این است که آیا این نوع جرزنی‌های این تحلیلگران سیاست در ایران، با این استدلال‌های رندانه توهین به شعور مردم نیست؟ آیا بهتر نیست ایشان به دنبال دلایل عجز خود از تحلیل جامعه ایران باشند تا توجیه اشتباه محاسبات فاحش‌شان؟»

واشنگتن پست: روحانی کاملاً متعهد به جمهوری اسلامی است

«حسن روحانی شخصیتی وابسته به نظام جمهوری اسلامی است و یادداشت‌های او از پایبندی‌اش به اهداف این نظام در زمینه برنامه هسته‌ای حکایت می‌کند».

ری‌تکیه ضمن تحلیلی در واشنگتن پست نوشت: مقامات غربی که تلاش می‌کنند بدانند در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی با چه نوع مدیریتی در ایران مواجه خواهند بود، یادداشت‌های دقیق وی در سال 2011 می‌تواند اطلاعات زیادی را درباره روش مدیریتی‌اش در جمهوری اسلامی آشکار کند.

کتابی که در ایران و تنها به زبان فارسی منتشر شده، در دوره‌ای به رشته تحریر درآمده است که روحانی در سمت مذاکره کننده ارشد سیاست‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی خدمت می‌کرد. آنچه که از مطالب کتاب برمی‌آید، روحانی شخصیتی کاملاً متعهد به جمهوری اسلامی و آمال هسته‌ای آن است که برای حفظ هر چه بیشتر منافع ایران، غرب را فریب خواهد داد.

ری‌تکیه همچنین در بخش دیگری از این تحلیل خاطرنشان کرد: صرف‌نظر از برخی حامیان سیاسی که روحانی در میان اصلاح‌طلبان دارد، او یک اصلاح‌طلب نیست. به ندرت دیده شده است که آزادی سیاسی از اولویت‌های او باشد- اواخر دهه 90 میلادی، وقتی خاتمی و متحدانش به دنبال توسعه سیاسی بود، هیچ اهمیتی به این تلاش‌ها نمی‌داد- با این حال، برخلاف بسیاری شخصیت‌های متعصب روحانی به جناح میانه‌روتر نظام تعلق دارد.

دیر نیست که رهبر ایران در سوریه خطبه پیروزی بخواند

یک روزنامه سعودی سیاست خارجی عربستان طی 3 دهه گذشته در مقابل ایران را شکست خورده توصیف کرد.
الحیات چاپ لندن نوشت: چرا سیاست خارجی عربستان از بیش از سه دهه گذشته تاکنون ناکام بوده است؟ این شکست‌ها را در عراق و سرزمین شام، حتی در بحرین و یمن شاهدیم که در هیچ کدام ریاض هیچ موفقیتی به دست نیاورده است. چند دلیل مهم برای این ناکامی وجود دارد. اول از همه ضعف نظامی، این بدان معنا نیست که توانایی‌های نظامی عربستان به معنای کلمه‌ای و حرفی آن ضعیف است، بلکه برعکس، توانایی‌های نظامی عربستان قوی‌تر از هر زمانی است، عربستان از سلاح‌های هوایی و دفاعی‌ای بهره می‌برد که در منطقه بهترین هستند.

اما با این حال توانایی نظامی کلی‌اش نسبت به حجم جغرافیایی و دموگرافیک و اقتصادی آن کوچک است. همچنین نقش منطقه‌ای که این توانایی‌های نظامی می‌بایست ایفا کنند و مسئولیت‌هایی که بر عهده دارند نیز ناچیز است. به عبارت دیگر فاصله بسیار بزرگ دولت با توانایی‌های نظامی‌اش سبب شده تا سیاست خارجی عربستان توانایی مانور نداشته باشد، برای همین است که عربستان برای حل مشکلات منطقه‌ای نمی‌تواند به فکر استفاده از گزینه نظامی باشد.

الحیات با اشاره به نفوذ گسترده و پایدار ایران می‌نویسد: عربستان تاکنون در برابر این نفوذ ایران چه کاری از پیش برده است؟ چه بخواهیم چه نخواهیم باید بگوییم هیچ. ریاض نه برای کوتاه‌مدت، نه برای میان‌مدت و نه برای طولانی‌مدت هیچ سیاستی برای مهار توانایی‌ها و نفوذ ایران در منطقه نداشته است. عربستان فقط مشغول افزایش توانایی‌های نظامی خود با خرید اسلحه بوده بدون این که توجه کند چه نیازی به این سلاح‌ها دارد و قرار است از ‌آنها در کجا و چگونه استفاده کند.

این روزنامه سعودی در تحلیل دیگری با اشاره به شکست سناریوی عبری-عربی-غربی نوشت: (آیت‌الله) خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی ایران با ایراد خطابه از بالای منبر مسجد بنی‌امیه در دمشق به آرزوی دیرین خود خواهد رسید. او اعلام خواهد کرد که به اتحاد اسلامی که از مدت‌ها پیش قولش را داده بود، جامه عمل پوشانده است. او با کبکبه از منبر پائین آمده و در کنار علمای سنی سوری خواهد ایستاد. با آنها دست داده و در مقابل دوربین‌های تلویزیون‌ها که این صحنه تاریخی را ضبط می‌کنند، دست‌هایشان را با همدیگر به هوا بلند خواهند کرد.

نشریه لوموند دیپلماتیک با اشاره به این تحلیل الحیات نوشت: در حالی که مقدمات برگزاری کنفرانس ژنو2 درباره سوریه فراهم می‌شود، پیروزی نیروهای دولتی به کمک حزب‌الله، اوضاع را تحت تاثیر قرار داده است. سرمقاله‌نویس سعودی اکنون از آینده فاجعه‌بار زیر ضربه پارسی‌ها و شیعیان می‌گوید. سوریه از زمان انقلاب 1979 ایران تنها متحد مطمئن عربی این کشور بود و در لحظات دشوار از جمله تهاجم عراق در سال 1980 از ایران حمایت کرد در حالی که برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به طرفداری از صدام بسیج شده بودند.

بنابراین دخالت جمهوری اسلامی در ماجرای سوریه، گزینش استراتژیکی و عقلانی است. اکنون آمریکا هم پس از شکست‌های عراق و افغانستان، مایل به ورود در ماجراجویی جدید در خاورمیانه نیست و به قول ریچارد هاس همکار سابق جرج بوش، «باید در آمریکا نظم برقرار کرد و سیاست خارجی را از داخل کشور آغاز نمود. مشکلات داخلی از خرابی سیستم حمل و نقل تا کمبود کارگر ماهر مانع از اعمال رهبری آمریکا در سطح جهانی است».

کار اصلاح‌طلبان به کجا کشیده که...

یک عنصر ضدانقلاب خارج‌نشین انتخاب دکتر روحانی را نشانه مهندسی شدن انتخابات ریاست جمهوری توصیف کرد!
جمشید اسدی در گویا نیوز مدعی شد: «انتخاب حسن روحانی برای حاکمیت نه غافلگیرنده بود و نه ناخواسته. حسن روحانی یکی از گزینه‌های مورد پذیرش بود. تفاوت مهندسی و تقلب در انتخابات در همین جاست. پایوران نظام به مهندسی هوشمندانه انتخابات دست یازیدند تا مگر بدون تقلب در شمارش آرا رئیس جمهوری هماهنگ با حاکمیت نظام داشته باشد.

از همین رو، مهندسی انتخابات به گونه‌ای شد که نتیجه آن غافلگیرانه نباشد و نیازی هم به تقلب در شمارش آرا نباشد. با فرستادن هشت نفر نامزد دست چین شده به مبارزه انتخاباتی، دیگر نگرانی خواب نداشتند که کی برنده خواهد شد. چه همه آن‌ها مورد پذیرش بودند. گیرم کمی بیشتر یا کمتر. یادآور می‌شویم که او یکی از گزینه‌های نظام بود در شرایطی که حتی هاشمی رفسنجانی هم رد صلاحیت شد.»

وی می‌افزاید: حالا با این حساب جای آن است که اپوزیسیون هموند نظام کف دست بر هم بساید که دیدید که در شمارش آرا تقلب نشد؟ نظام چه نیازی به تقلب در شمارش آرا داشت؟ همه نامزدها از یاران گزیده شده نظام ولایی بودند! اصولگرایان سرسخت از این مهندسی دو سود دیگر هم بردند. یکی اینکه به مشروعیت دست یافتند و دیگر این که رهبری اصلاح‌طلبی به دست یکی از شخصیت‌های مورد اعتماد نظام سپرده شد. مگر نه این که حسن روحانی که هرگز ادعای اصلاح‌طلبی نداشت، امروز رهبر اصلاح‌طلبی است؟

وی که خود از حامیان اصلاح‌طلبان و پیوند آنها با اپوزیسیون است،‌می‌نویسد: «پیروزی حسن روحانی در انتخابات پیروزی اصلاح‌طلبی نبود و نیست. وی که اصلاح‌طلب نبود! روحانی تاکنون برای دموکراسی و گشایش جامعه چه گفته و چه کرده،‌که نشانه‌ای از اصلاح‌طلبی باشد؟ این قبول که انتخاب او بهتر از انتخاب سعید جلیلی بود.

این هم قبول که مصلحت‌اندیشی و اعتدال او بهتر از تندروی محمود احمدی‌نژاد است. اما این‌ها که اصلاح‌طلبی نمی‌شود! نخستین اصلاح‌طلب برآمده از نظام محمد خاتمی بود که دست کم در گفتار مرزی برای آزادی نمی‌شناخت. رهبری نمادین اصلاح‌طلبی سپس به میرحسین موسوی و مهدی کروبی رسید که هر دو در گفتار و کردار کمتر از خاتمی در پی آزادی بودند.

امروز اما، کار اصلاح‌طلبی بدان جا رسیده که درفش آن در دست حسن روحانی است! او کی و کجا گفت که اصلاح‌طلب است. نیز جای یادآوری است که حکم حصر موسوی و کروبی از همان شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران آمد که روحانی عضوش بود.»

روحانی هماهنگ با رهبری عمل خواهد کرد

«حسن روحانی 16 سال در این سیستم مسئولیت داشته و مطلقاً جدا از خواسته و نظر رهبری قدم برنمی‌دارد.»«محمد-ن» فیلمساز فرصت‌طلبی که پس از سوءاستفاده چند میلیارد تومانی به فتنه‌گران پیوست، مطلب فوق را در مصاحبه با رادیو فرانسه عنوان کرد. او می‌گوید: موضع‌گیری‌های حسن روحانی منطبق با خواست و اشارت رهبری خواهد بود. او یک شخصیت اطلاعاتی و امنیتی است که 16 سال در این سیستم مسئولیت داشته است. او در جایگاه دبیری شورای عالی امنیت ملی قرار داشت.

او اکنون یک ودیعه آسمانی برای حاکمیت است(!) و در موضوعاتی نظیر بحث هسته‌ای جدا از حاکمیت قدم برنمی‌دارد.نامبرده پیش از این هم در مصاحبه با یکی از رسانه‌های بیگانه تصریح کرده بود: متأسفانه مردم به یک روحانی و آخوند مضاعف که از ولایت‌فقیه اطاعت می‌کند، رای دادند. او هرگز با رهبری مخالفت نخواهد کرد.

*وطن امروز

تکذیب وصول پیشنهاد جدید هسته‌ای به ایران

پیشنهاد کاهش تحریم پتروشیمی مربوط به مذاکرات آلماتی-‌1 بوده و به هیچ‌وجه جدید نیست و اخیرا هیچ پیشنهادی از گروه 1+‌5 به ایران واصل نشده است. به گزارش جهان، در حالی که یک خبرگزاری داخلی از قول مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی خبر از پیشنهاد جدید 1+5 به ایران درباره کاهش تحریم پتروشیمی داده بود، منابع مطلع به «ایران هسته‌ای» گفتند این پیشنهاد به هیچ‌وجه جدید نیست و اخیرا هیچ پیشنهادی از گروه 1+5 به ایران واصل نشده است. این خبرگزاری پنجشنبه گذشته از قول عبدالحسین بیات، مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی خبر داده بود که گروه 1+5 اخیرا به ایران پیشنهاد کرده که تحریم‌های پتروشیمی را کم کند.

این در حالی است که مراجعه به متن گفت وگوی بیات نشان می‌دهد وی هیچ ادعایی درباره وصول یک پیشنهاد جدید مطرح نکرده بلکه صرفا گفته است: «در دولت دهم گروه 1+‌5 پیشنهادهایی مبنی بر کاهش تحریم‌های پتروشیمی مطرح کرده است.» در اینجا کاملا روشن است که اشاره بیات به پیشنهادی است که گروه 1+‌‌5 در مذاکرات آلماتی-1 به ایران داد و در آن پیشنهاد کاهش تحریم پتروشیمی و فلزات گرانبها و طلا در ازای تعطیلی فردو، توقف غنی‌سازی ۲۰ درصد و انتقال مواد ۲۰ درصد به خارج داده شده بود.

سرنوشت مجری اخراجی VOA چه شد؟

تلویزیون فارسی صدای آمریکا (VOA) رسانه‌ای وابسته به وزارت خارجه این کشور است که به منظور کمک به پیشبرد اهداف استکباری دولت ایالات متحده راه‌اندازی شده و فعالیت می‌کند. به گزارش فرهنگ، عملکرد ضعیف و ناکامی دست‌اندرکاران این شبکه در جلب اعتماد مخاطبان فارسی‌زبان طی سالیان اخیر موجب شده است که هر از گاهی شاهد تغییرات وسیع در سطح مدیران رده‌بالا و کارمندان دون‌پایه صدای آمریکا باشیم.

مهشید ندیری از جمله کارمندان و مجریان تلویزیون فارسی صدای آمریکا بود که مدتی پیش به همراه یکی از همکارانش (نگار مرتضوی) قربانی عدم اقبال بینندگان به این شبکه شد و با دریافت حکم اخراج، جایگاه خود را در برنامه گفت‌وگومحور «روی خط» به مهدی فلاحتی و همکارش (آرش سیگارچی) واگذار کرد.

مهدی فلاحتی همان کسی است که پس از افشای اقدام غیراخلاقی‌اش در تجاوز به یکی از مجریان زن صدای آمریکا (الهام ستاکی) برای مدتی مقابل دوربین این شبکه ظاهر نمی‌شد. نامبرده از جمله کارمندان بسیار فاسد رسانه دولتی آمریکاست که همکاران سابقش از اعتیاد، شرب خمر و هوسرانی‌های او خاطره‌های زیادی نقل می‌کنند. وی در عین حال -به قول همکاران سابقش- به دلیل زرنگ‌بازی و گوش به فرمانی توانسته در طول این سال‌ها جایگاه خود را در صدای آمریکا حفظ کرده و از اخراج در امان بماند.

اما آنچه موجب شد دوباره به ماجرای اخراج این دو مجری زن اشاره کنیم، پیامی است که مهشید ندیری در همین رابطه از طریق توئیتر منتشر کرده و راجع به سرنوشت برنامه روی خط ابراز نگرانی کرده است. در توئیت مورد اشاره آمده است: «حس اون مادری رو دارم که بچه‌اش رو به حکم دادگاه ازش گرفتن دادن به بابای معتاد و زنباره‌اش.» وی پس از دریافت واکنش‌ها به این پیام، در پیام بعدی خود با لحنی گلایه‌آمیز نوشته است: «همون روزایی که سر شما به انتخابات 92 گرم بود، سر دو تا از ما رو بریدند گذاشتند روی سینی! هیچکس هم هیچی نگفت».

مصر برای گردشگران آرام است

در حالی که مصر روزهای پرالتهابی را می‌گذراند و رئیس‌جمهور، توسط ارتش این کشور خلع شده است، مسؤول دفتر حافظ منافع مصر در ایران با نگاهی امیدوارانه به گسترش تعاملات ایران و مصر بویژه در بخش گردشگری می‌نگرد و می‌گوید: مناطق گردشگری مصر آرام است و ما هیچ مشکلی نداریم. خالد عماره که حدود 7 ‌ماه است در ایران بسر می‌برد، درباره‌ روند پیش‌‌ روی روابط گردشگری ایران و مصر با توجه به چالش‌ها و تنش‌های اخیر در این کشور، به ایسنا گفت: ما حدود 2 سال و نیم است که در مصر انقلاب کرده‌ایم و حالا پس از این مدت توانسته‌ایم تعداد گردشگران را به شرایط قبل از انقلاب برگردانیم و فکر می‌کنیم توسعه گردشگری در این کشور اتفاق بیفتد.

 وی افزود: پس از تعاملات صورت گرفته میان مقامات گردشگری 2 کشور، چندصد نفر ایرانی به مصر سفر کردند و فکر می‌کنم ایرانی‌های زیادی مشتاقند به مصر بروند. وی در عین حال اضافه کرد: فکر می‌کنم به خاطر اتفاقاتی که در مصر افتاده، سفر گردشگران و البته ایرانی‌ها به کشور ما برای مدتی متوقف شود که این شرایط در جریان وقوع انقلاب‌ها، طبیعی است.

مسؤول دفتر حافظ منافع مصر در ایران در ادامه درباره‌ عادی‌سازی فرآیند صدور روادید با توجه به آنکه شرایط آن هنوز در ایران عادی نیست، گفت: صدور ویزا به مدت زیادی برای اتباع 2 کشور صورت نمی‌گرفت. ما فعلا برای صدور ویزای گروهی توافق کرده‌ایم و این یک دوره‌ آزمون و خطاست که باید سپری شود، هر چند اکنون به انگیزه‌های مختلف برای علاقه‌مندان سفر به مصر ویزا صادر می‌شود ولی پس از گذران این دوره‌ آزمون و خطا حتما شرایط صدور ویزا برای ایرانی‌ها نیز عادی می‌شود.

*آرمان

 ارجاع پرونده شکایت بقایی به دادسرا

شنیده شد که یک منبع آگاه از ارجاع پرونده شکایت معاون اجرایی رئیس‌جمهور از نمایندگان کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به شعبه ۱۵ بازپرسی دادسرای کارکنان دولت خبر داد. آفتاب نوشت: این منبع آگاه با اعلام این خبر گفت: علت شکایت معاونت اجرایی رئیس‌جمهور، ارائه گزارش خلاف واقع درباره سفر خانواده بقایی به آمریکا و تشویش اذهان عمومی از سوی کمیسیون اصل ۹۰ ذکر شده است.

وی افزود:‌ معاونت اجرایی رئیس‌جمهور از سه نفر از نمایندگان کمیسیون اصل ۹۰ شکایت کرده و پرونده در شعبه ۱۵ بازپرسی کارکنان دولت مطرح شده است. این منبع آگاه تصریح کرد: در حال حاضر قرار است تا استعلامات اولیه از اداره گذرنامه اخذ شود.

انتشار تصویر مراسمی که برگزار نشده

شنیده شد که یک مجله اجتماعی در شماره جدید خود تصویری از فرزاد حسنی و آزاده نامداری، دو مجری جوان تلویزیون که به تازگی خبر ازدواجشان منتشر شده است چاپ کرده که آنها را در لباس عروسی نشان می‌دهد. اما تدوین ناشیانه تصویر لباس عروس روی بدن آزاده نامداری و کت و شلوار دامادی برای فرزاد حسنی انتقاد این دو را برانگیخته است. فرزاد حسنی در گفت‌وگوی کوتاه تلفنی با خبرنگار «پیشرفت‌پرس» با انتقاد از این اقدام اظهار کرد: کار زشتی انجام شده و ما هنوز مراسمی برگزار نکرده‌ایم.

به فرمانداری پیامک بزنید

شنیده شد که مشاور و مدیر روابط عمومی فرمانداری تهران گفت: سامانه پیامکی ارتباط مستقیم شهروندان تهرانی با فرماندار تهران از امروز افتتاح شد. ایمان قربانی گفت: به منظور تکریم و ارزش نهادن به رای و نظر مردم سامانه پیامکی 50002708 از امروز افتتاح شد.

وی افزود: از این پس شهروندان تهرانی می‌توانند با ارسال پیام کوتاه به این شماره، معضلات، مشکلات، کمبودها و موضوعات مربوط به شهر تهران را به اطلاع فرمانداری تهران برسانند. مشاور و مدیر روابط عمومی فرمانداری تهران ابراز امیدواری کرد که شهروندان از طریق این شماره می‌توانند فرمانداری تهران را در حل معضلات و مشکلات شهر تهران یاری کنند.

وطن امروز مجرم شناخته شد

شنیده شد که هیات منصفه مطبوعات روزنامه «وطن امروز» را مجرم تشخیص داد. جلسه رسیدگی به پرونده‌های ضمیمه روزنامه جوان «کشیده» و روزنامه «وطن امروز» صبح دیروز در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران و با حضور هیات منصفه مطبوعات برگزار شد. پس از ختم رسیدگی هیات منصفه مطبوعات وارد شور شد و اعلام کرد که «کشیده» مجرم نیست و روزنامه «وطن امروز» مجرم شناخته شد و البته مستحق تخفیف است.

پرونده کشتارگاه کم‌فروش روی میز تعزیرات قم

شنیده شد که پرونده کشتارگاه صنعتی کم‌فروش در تعزیرات حکومتی قم مفتوح است. در جریان برگزاری گشت‌های مشترک سازمان صنعت، معدن و تجارت، مرکز بهداشت، فرماندهی انتظامی و اداره کل تعزیرات حکومتی استان قم، برای یک کشتارگاه صنعتی که اقدام به کم‌فروشی کرده بود، پرونده‌ای تشکیل و به منظور رسیدگی به شعبه تعزیرات حکومتی استان ارسال شد. این پرونده به منظور رسیدگی و صدور رای در شعبه تعزیرات حکومتی استان قم مفتوح است.

کدام روزنامه اصلاح‌طلب یارانه بیشتری می‌گیرد؟

شنیده شد که اظهارات آقای احمدی‌نژاد درگفت‌وگوی تلویزیونی هفته گذشته درباره مطبوعات موجب شگفتی بسیاری از مدیران مطبوعات شده است. انتخاب نوشت: به نوشته جمهوری اسلامی رئیس‌جمهور مدعی شد روزنامه‌های منتقد دولت بیش از روزنامه‌های موافق، از دولت یارانه دریافت می‌كنند.

این ادعای نه‌تنها صحت ندارد بلكه واقعیت، درست برعكس آن است. اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمار و اطلاعات دقیق توزیع یارانه‌های مطبوعات در سال‌های اخیر را منتشر كند مشخص خواهد شد كه با روزنامه‌های منتقد در این دولت چگونه رفتار شده است.

کمبود آب

اهالی روستای مهدی‌آباد همدان مجبور شدند به دلیل كمبود آب در این منطقه جسد یكی از اهالی روستا را 3 روز بعد از فوت به روستای مجاور منتقل کنند و غسل دهند. انتخاب نوشت: اهالی این روستا با تجمع در برابر استانداری همدان خواستار حل مشكل قطعی آب روستای خود شدند. آنها می‌گویند اكنون 4 سال است كه با مشكل قطعی آب آشامیدنی مواجه هستیم به‌طوری كه گاهی در مواقع ضروری و نیاز مبرم به آب، از این ماده حیاتی محروم می‌باشیم و تاكنون مدیر آبفا و اعضای شورای اسلامی نسبت به مشکل ما کم‌توجهی كرده‌اند.

*خراسان

دردسرهای سبد کالای رمضان برای برخی کارمندان

بر اساس بررسی های یک دستگاه نظارتی که با توجه به شکایات تعدادی از کارمندان صورت گرفته، مشخص شده در حالی که برخی مسئولان دولتی اعلام کرده اند که دریافت تمام اقلام سبد کالای رمضان اجباری نیست اما برخی دستگاه های اجرایی با اخذ 93 هزار تومان از نیروهای زیرمجموعه خود، اجازه انتخاب گزینشی کالاها را نمی دهند.

دستور دولت برای پرداخت سختی کار به اهالی گزینش

بر اساس ابلاغیه اخیر یک مسئول دولتی به تمام وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی، اعلام شده است که براساس تصمیم جدید هیئت مرکزی گزینش قرار است از این پس امتیازات مربوط به فوق العاده سختی کار مشاغل به افراد حاضر در این واحد پرداخت شود که بر این اساس، تعدادی از دستگاه های دولتی نیز طی روزهای اخیر این مصوبه را با تاریخ اجرای اول فروردین ماه سال 92 در سامانه نرم افزاری خود اعمال کرده اند.

*تهران امروز

تعجب مدیران مطبوعات از احمدی‌نژاد

اظهارات احمدی‌نژاد در گفت‌وگوی تلویزیونی هفته گذشته درباره مطبوعات موجب شگفتی بسیاری از مدیران مطبوعات شده است. رئیس‌جمهور گفت: روزنامه‌های منتقد دولت بیش از روزنامه‌های موافق، از دولت یارانه دریافت می‌كنند. این ادعای رئیس‌جمهور نه‌تنها صحت ندارد بلكه واقعیت، درست برعكس آن است.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمار و اطلاعات دقیق توزیع یارانه‌های مطبوعات در سال‌های اخیر را منتشر كند مشخص خواهد شد كه با روزنامه‌های منتقد در این دولت چگونه رفتار شده است. ضمنا داستان قطع كردن فرمایشی آگهی‌های روزنامه‌های منتقد و تحویل یكجای آنها به روزنامه دولت نیز از اقدامات خلاف عدالت دولت آقای احمدی‌نژاد است.

ماجرای بازداشت حسن روحانی در انگلیس

روزنامه تایمز بریتانیا نوشت حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب ایران در زمان شاه و هنگامی كه در اسكاتلند زندگی و تحصیل می‌كرده از سوی پلیس به ظن فعالیت‌های سیاسی دستگیر شده است. تایمز نوشت: «پلیس در سال آخر حیات رژیم شاه به اقامتگاه روحانی هجوم می‌برد و او را دستگیر و به بازداشتگاه منتقل می‌كند.

حسن روحانی پلیس انگلیس را «گستاخ، خشن و بی‌رحم» توصیف می‌كند. او طی بازداشت به در سلولی در اداره پلیس اسكاتلندیارد بسته شده بود.این اقدام در حالی صورت گرفته بود كه روحانی از منظر قوانین بریتانیا مرتكب هیچ جرمی نشده بود و فقط علیه رژیم محمدرضا شاه فعالیت می‌كرد.اسكاتلندیارد پس از گرفتن اثر انگشت روحانی و پس از اینكه ساعت‌ها وی را در سلولی تحت بازداشت نگه می‌دارد، او را آزاد می‌كند.»

خاطرات سال 69 آیت‌الله هاشمی منتشر شد

محسن هاشمی بهرمانی از به بازار آمدن خاطرات سال 69 آیت‌الله هاشمی با نام «اعتدال و پیروزی» و خاطرات عفت مرعشی با نام «پا به پای سرو» خبر داد.

ضربه‌ای كه مرتضوی به حیثیت نظام زد با این حكم جبران نمی‌شود

پنجره نوشت:احمد توكلی از نمایندگانی بود كه در چهار سال گذشته اعتبار خود را در بسیاری از مقاطع هزینه كرد تا رفتار سعید مرتضوی به پای نظام نوشته نشود و اجرای عدالت در مورد وی را بهترین سند برای این موضوع می‌دانست. پافشاری بر اجرای دادگاه كهریزك و عزل مرتضوی از مناصب دولتی از اقداماتی بود كه توكلی در این زمینه پیگیری كرده است.

وی درباره حكم پرونده كهریزك گفته:بالاخره در این پرونده، یكسری اتهامات وجود دارد كه غیر از سیستم قضایی است. باتوجه به این اتهامات قاضی محترم تشخیص داده است كه این حكم را در این خصوص بدهد. اما ضرری كه آقای مرتضوی به حیثیت نظام و مدیریت كشور زد، خیلی بیشتر از اینهاست كه بشود فقط در این پرونده و با این حكم جبرانش كرد. اگر تمام اتهامات ایشان مطرح می‌شد. فكر می‌كنم ماجرا نتیجه دیگری پیدا می‌كرد؛ اما متاسفانه اینچنین نشد.

پدر محسن روح‌الامینی: نتیجه همان است كه می‌خواستیم

مجله پنجره درباره پدر روح‌الامینی نوشت: چون از مسئولان نظام تلقی می‌شد، قتل پسرش بهانه‌ای شده بود تا دشمنان انگشت اتهام را به سمت همین نظام نشانه روند. غم از دست دادن فرزند از یكسو و غم اعاده حیثیت نظام از دغدغه‌های روح‌الامینی در این چهار سال بوده است.

در پرونده قبلی كهریزك نیز بعد از صدور حكم قصاص برای عاملان این جنایت در بازداشتگاه كهریزك، از شكایت خود گذشت تا ثابت كند اثبات سلامت نظام از انتقام برایش مهم‌تر بوده است. گویا رضایت وی از حكم منتشر شده در رسانه‌ها نیز حكایت از همین موضوع دارد. وی درباره رضایتش از احكام متهمان پرونده می‌گوید:ما قطعا به احكام صادر شده تمكین می‌كنیم و آن را دستاورد بزرگی در برخورد با متخلفان می‌دانیم و از عملكرد قوه قضائیه در برخورد با صاحب‌منصبان سابق این قوه كه اقدامی بی‌نظیر در تاریخ است و یكی از دادستان‌های صاحب‌نام محكوم شده است، خرسندیم.

همچنین از گام عبرت‌آموزی كه این قوه برداشته تقدیر می‌كنیم. البته این توقع هم می‌رفت كه برای پیشگیری از تخلفات مشابه و همچنین احترام به افكار عمومی و اقناع تمام كسانی كه در این حادثه لطمه دیده‌اند مخصوصا از لحاظ روحی، از مجازات تكمیلی نیز با استفاده از سایر ظرفیت‌های قانونی متناسب استفاده می‌شد.

براساس قانون، این امكان هم برای قاضی پرونده مهیا بود تا كیفر سنگین‌تری برای این مجرمان همچون تبعید و محرومیت از امكانات اجتماعی صادر كند.روح‌الامینی درباره مرتضوی و فضایی كه علیه‌اش شكل گرفته می‌گوید. اتهام ایشان در این زمینه، معاونت در قتل بود. معاونت در قتل با قتل بسیار متفاوت است. قانون برای این اتهام، حكم قصاص صادر نمی‌كند، پس صدور حكم قصاص منتفی است.

محكومیت ایشان، به‌خاطر بازداشت غیرقانونی بوده است و حكم صادر (انفصال دائم از قضاوت و پنج سال انفصال از خدمات دولتی) هم در ضمن این اتهام صادر شده. مرتضوی از اتهام معاونت در قتل مرحوم محمد كامرانی تبرئه شده، اما پرونده شكایت ما از آنها در ارتباط با معاونت در قتل در دادسرای كاركنان دولت همچنان باز است.

هشدار شریعتمداری نسبت به حضور ستون پنجم دشمن در كابینه روحانی

حسین شریعتمداری یك‌شنبه ۱۶ تیر ماه در یادداشتی در روزنامه كیهان نوشت: «هفت سال قبل طی یادداشتی با عنوان «رقص مار» نسبت به بهره‌گیری مسئولان محترم نظام از افراد و جریانات بدسابقه‌ای كه بارها در آزمون عملی صداقت رفوزه شده‌اند، هشدار داده بودیم كه مورد توجه قرار نگرفت. در یادداشت یاد شده به داستانی از مثنوی مولوی اشاره داشتیم كه امروز هم وصف حال است و عبرت‌انگیز و درس‌آموز.

این هشدار دوستانه كه با استناد به نمونه‌های غیرقابل انكاری از خیانت آشكار سران و عوامل فتنه همراه بود همانگونه كه انتظار می‌رفت به مذاق بیرون‌گرای اصحاب فتنه خوش نیامده و برای آنكه ماجرای وطن‌فروشی آنان در جریان فتنه آمریكایی- اسرائیلی ۸۸ بازخوانی نشود، به فرافكنی روی آورده و كوشیدند صورت مسئله را تغییر دهند و قضیه را به تلاش اصولگرایان برای مصادره آرای دكتر روحانی نسبت دهند و حال آنكه اصولگرایان برخلاف توهم‌پراكنی اصحاب فتنه و مدعیان اصلاحات، نیازی به مصادره آرای رئیس‌جمهور منتخب ندارند.

گفتنی است كیهان با توجه به فرمول از قبل اعلام شده كودتاهای مخملی با رصد نقشه راه دشمنان، تمامی مراحل فتنه ۸۸ را قبل از آنكه از سوی سران و عوامل داخلی فتنه به اجرا درآید، پیش‌بینی كرده و نسبت به آن هشدار داده بود. ولی ماجرای اصلی بسیار فراتر از آن است و پای یك هشدار جدی نسبت به نفوذ ستون پنجم دشمنان بیرونی در كابینه رئیس‌جمهور منتخب در میان است. مارهای از رمق افتاده‌ای كه به قول ملای رومی و به حكم عقل سلیم نباید آنها را به آفتاب داغ بغداد كشید و جان دوباره بخشید!

سخن این است و یك كلام هم بیش نیست كه حضور اصحاب فتنه در كابینه رئیس‌جمهور منتخب بدون كمترین تردید، آسیب‌های جدی به نظام و مردم پاكباخته این مرز و بوم به‌دنبال دارد و در این میان دكتر روحانی به یقین اولین قربانی خواهد بود. چرا كه نشان داده اهل ساختارشكنی نیست، بر اجرای قانون‌اساسی تاكید دارد و این، هر دو با هویت برملا شده اصحاب فتنه در تناقض آشكار است.

*جمهوری اسلامی

تکذیب خبر امتناع دكتر روحانی از دیدار با آیت‌الله صانعی

* خبر امتناع دكتر روحانی رئیس‌جمهور منتخب، از دیدار با آیت‌الله صانعی در سفر به قم كه دیروز در یكی از روزنامه‌ها چاپ شد صحت ندارد. یك منبع نزدیك به رئیس‌جمهور منتخب می‌گوید در سفر روز پنجشنبه گذشته دكتر روحانی به قم و دیدار با مراجع تقلید، دیدار با آیت‌الله حاج شیخ یوسف صانعی نیز در برنامه این سفر بود و حتی برای انجام این دیدار با بیت این مرجع تقلید تماس تلفنی نیز برقرار گردید ولی این دیدار به دلیل عدم حضور آیت‌الله صانعی میسر نشد.

آیت‌الله صانعی با انتشار بیانیه‌ای در آستانه انتخابات 24 خرداد و دعوت از مردم برای حضور در پای صندوق‌های رأی، نقش قابل ملاحظه‌ای در خلق حماسه سیاسی مورد نظر رهبر معظم انقلاب ایفا كردند. ضمناً ایشان در این بیانیه از مردم خواستند به دكتر حسن روحانی رأی بدهند.

حرفی که با عمل یکی نیست!

* آقای احمدی نژاد در مراسم تجلیلی كه دیروز رئیس رسانه ملی برای وی برگزار كرد، چنان درباره ضرورت پرهیز از تخریب سخن گفت كه گوئی خود همواره مروج حفاظت از حریم‌ها و حرمت‌ها بوده و هرگز به تخریب هیچكس اقدام نكرده است! رئیس دولت‌های نهم و دهم در سخنان دیروز خود در سالن همایش‌های صدا و سیما گفت: "همه باید مراقبت كنیم كه خدای ناكرده تخریب‌ها، توهین‌ها، افترا و كتمان حقیقت و تحریف حقایق و قضاوت‌های ناعادلانه و خلاف گویی‌ها وارد ادبیات سیاسی ما نشود".

 آقای احمدی نژاد این مطلب را درحالی به زبان آورده كه در 8 سال گذشته بسیاری از شخصیت‌های انقلابی و خدوم توسط وی تخریب شدند و اظهارات سراسر تهمت وی در مناظره تلویزیونی انتخابات 88 و خس و خاشاك نامیدن معترضان ادبیات سیاسی ایران را دچار بیماری كرده است.

برگرفته از باشگاه خبرنگاران
برخی از روزنامه‌های صبح امروز کشور مهم‌ترین عناوین خبری خود را به مطالب زیر اختصاص دادند که به شرح زیر است:

* تابناک

- اتاق مبادلات ارزی به آخر خط رسید؛ خداحافظی قطعی با دلار 1200 تومانی

- پس لرزه‌های اختلاف در ائتلاف حتی پس از انتخابات؛ بگومگوهای رسانه‌ای ولایتی و حداد

- راهبرد دولت جدید در قبال قدرت‌های بین‌المللی چگونه است؟ آشفتگی غرب در تحلیل سیاست خارجی روحانی

- از هر 6 ازدواج یکی به طلاق می‌رسد

- عدلی منصور مجلس شورای مصر را منحل کرد: برزخ مصر در دوران پسا مرسی

* وطن امروز

- درگیری هواداران و مخالفان مرسی در شهرهای مختلف مصر 36 کشته و 1138 مجروح بر جا گذاشت؛ زورآزمایی خونین خیابانی

- دولت اولاند رسوایی شنود را تکذیب کرد؛ روایت فرانسوی پریزم

- عضو ستاد استهلال دفتر معظم رهبری: چهارشنبه اول ماه رمضان است

- سرانجام مرغ استقلال از قفس پرید: جباری در سپاهان

* جوان

- حجیره نیز به زودی منطقه امن اعلام می‌شود؛ پیشروی سریع ارتش سوریه در پاک‌سازی تروریست‌ها

- سردرگمی‌ اذهان جهان در برداشت حقیقی از حقوق بشر؛ پناهی و اسنودن دو روی سکه جشنواره «کارلوی واری» چک

- گزارش وزارت بهداشت از تقلبی بودن کرم حلزون پس از تبلیغات گسترده تلویزیونی؛ حلزون از حرکت ایستاد!

- درگیری‌های جمعه تا شنبه 30 کشته و بیش از 1000 زخمی بر جای گذاشت؛ اخوان در خیابان‌های مصر می‌ماند تا رجعت مرسی

* بانی فیلم

- سراب بازگشایی خانه سینما؛ سینمایی‌ها باور نکردند!/ فرهاد توحیدی: آماده اعلام زمان برگزاری مجمع فوق‌العاده خانه سینما هستیم، از حُسن نیت احمدی‌‌نژاد سوء استفاده شده است

- فرهادی چهارشنبه در ایران؛ برنیس بژو و بازیگران «گذشته» به تهران می‌آیند

- تمجید دوبلور پوآرو از یک مستند؛ «هیرکان» من را به یاد مستندهای آتن برو انداخت

* جهان اقتصاد

- بر اساس گزارش تفریغ بودجه  90 کل کشور مشخص شد: حمل و نقل عمومی بی‌نصیب از صندوق توسعه ملی

- سازمان ملل هشدار داد: 4 میلیون سوری گرفتار بحران غذا

- زیباکلام: اصلاح‌طلبان دنبال سهم‌خواهی از روحانی نیستند

- تهرانی‌ها 24 ساعته یک دریاچه آب مصرف می‌کنند

* مردم سالاری

- دبیرکل حزب مردم‌سالاری در مراسم جشن تقدیر از فعالان انتخاباتی استان اصفهان: نیمه دوم سال جاری زمان تحقق حماسه اقتصادی است

- 2 هزار شکایت از دولت در کمیسیون اصل نود مجلس

- جنگ خیابانی موافقان و مخالفان محمد مرسی؛ بوی خون در مصر

- عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز به رئیس‌ جمهور منتخب پیشنهاد کرد: تشکیل اتاق فکر در دولت یازدهم

* شرق

- حذف «ارز مبادله‌ای و مرجع» توسط «بانک مرکزی»؛ ارز دولتی تک نرخی شد

- فاطمه هاشمی در گفت‌وگو با «شرق» مطرح کرد: مطالبات زنان و دولت روحانی

- در حاشیه نمایش فیلم «رگبار» در «بولونیا» صورت گرفت؛ تجلیل «اسکورسیزی» از «بیضایی»

- یادداشتی از محمد طبیبیان؛ تأثیر سیاست‌های پولی و بانکی بر جامعه

- «حسین عبده تبریزی» در گفت‌وگو با «شرق»: باید به خرداد 84 بازگردیم

* هفت صبح

- تولید کرم حلزون متوقف شد

- تلویزیون‌های سه بعدی در آستانه اغما

- بانوان ایرانی استادیوم هاوانا خیال همه را راحت کردند

* دنیای اقتصاد

- رکورد روزانه بازدهی در تاریخ بازار سهام شکست؛ روز سه درصدی بورس تهران

- طراح بسته پولی مخصوص بازار مسکن: دولت جدید قفل وام مسکن را باز کند

- دیوان محاسبات کشور گزارش داد؛ روایت ناظر از صندوق ارزی

* جام جم

- تابستان، فصل داغ اجاره‌نشینی؛ با افزایش مراجعه اجاره‌نشینان به بنگاه‌های املاک، داشتن اطلاعات کافی می‌تواند به یافتن منزلی ارزان و مناسب کمک کند

- نگرانی از تشدید خشونت‌ها در مصر

- «جشن بندگی» در «ماه عسل» تلویزیون؛ شبکه یک از امشب با برنامه شهر باران به استقبال ماه رمضان می‌رود

- نوجوانان والیبال ایران در جمع  4 تیم برتر جهان

* ایران

- با پیروزی بزرگ تیم ملی والیبال و ثبت 2 رکورد جدید شاخص بورس تهران رقم خورد؛ شنبه تاریخی

- رئیس کل بانک مرکزی خبر داد: الزام 2 بانک به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه

- مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران عنوان کرد: تهرانی‌ها 24 ساعته یک دریاچه آب مصرف می‌کنند

- رئیس جمهور در اجلاس روسای آموزش و پرورش مناطق کشور: ظرفیت فرهنگیان برای ایجاد تحول و کارهای بزرگ بی‌نظیر است

* همشهری

- با حذف ارز مبادله‌ای و تعیین قیمت 2478 تومانی برای ارز مرجع؛ ارز دولتی تک نرخی شد

- درگیری‌های خیابانی مصر صدها کشته و مجروح بر جای گذاشت: میدان التحریر در محاصره سیم‌های خاردار

- یک روز پس از اظهارات وزیر صنعت مطرح شد: شورای رقابت همچنان مرجع قیمت‌گذاری خودرو

- منزل آقای بازیگر تا پایان سال موزه می‌شود

* کیهان

- دو روز پس از کودتای نظامی علیه محمد مرسی؛ جنگ خونین خیابانی دوباره شهرهای مصر را فرا گرفت

- کشف شبکه سوء استفاده میلیاردی از کارت‌های سوخت باطله

- رهبر حزب مخالف در ترکیه: اردوغان از سرنوشت مرسی عبرت بگیرد

- سخنگوی هیئت رئیسه مجلس: تغییر در آئین‌نامه رأی اعتماد به کابینه روحانی نمی‌رسد

- یک پیروزی بزرگ دیگر؛ تیم ملی والیبال ایران کوبا را هم برد

منبع :  تابناک


رسانه ملی همچنان رسانه «حلزون» است!


هر چند سازمان غذا و دارو پس از سپری شدن مدت زیادی از تبلیغ محصولات كرم حلزون در صداوسیما بالاخره این محصول را مورد بررسی قرار داد و خط تولید آن را متوقف كرد اما تبلیغات این كالای ضد سلامت در شبكه‌های مختلف تلویزیونی همچنان ادامه دارد.

به گزارش جوان، ماجرای نمایش تبلیغات ماهواره‌ای از صداوسیما فقط به كرم حلزون محدود نمی‌شود و كفش‌های لاغری، ‌دستگاه‌های دراز و نشست و بسیاری از كالاهای دیگر مدتی پس از تبلیغات از طریق شبكه‌های ماهواره‌ای به این رسانه راه می‌یابند. چرایی و چگونگی این ماجرا، حكایت از همان پشت پرده‌ها و دست‌های پنهانی دارد كه خیلی وقت‌ها مسبب اتفاقاتی است كه در حوزه بهداشت و سلامت رخ می‌دهد.

تعهدات صدا و سیما به افراد متقلب !

كرم حلزون و معجزاتی كه درباره آن ادعا می‌شد یكی از كالاهایی است كه از وقتی سر و كله‌اش به ماهواره‌ها و سایت‌های اینترنتی باز شد، بسیاری از پزشكان و متخصصان پوست درباره كذب بودن ادعاهای مطرح شده درباره آن هشدار دادند. با وجود این به یك باره پای این كرم به صداوسیما هم باز شد و با قیمت فقط 129 هزار تومان! و فقط با یك تماس تلفنی می‌توانستید «اعتماد به نفس»، «زیبایی» و «جوانی» خود را دوباره به دست آورید! این تبلیغ در كنار تبلیغات دیگری نظیر كفش‌های لاغری و دستگاه‌های دراز و نشستی كه آنها هم مورد تأیید پزشكان نیست، بخش قابل توجهی از برنامه‌های صداوسیما را به خود اختصاص می‌دهد.

دو روز پیش اما سرانجام معاون امور غذایی و آرایشی بهداشتی سازمان غذا و دارو، تبلیغات این محصول را در صدا و سیما در مورد اثرات كرم حلزون كاذب دانست و گفت:‌ادعاهای این تبلیغات، اثبات و مستندات لازم برای تولید این محصول و اثرات آ‌ن به وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشكی البرز ارائه نشده است.

محمدرضا فاضلی قصوری را كه در نظارت بر تولید این محصول وجود داشته و صدور مجوز بدون بررسی دقیق را پذیرفت و افزود:‌از طرف سازمان غذا و دارو نامه‌ای هم به سازمان صدا‌و‌سیما زده‌ایم كه تبلیغات این محصول فعلاً متوقف شود. دیروز اما در كمال ناباوری دیدیم تبلیغ كرم حلزون همچنان با همان قدرت و كیفیت قبلی از رسانه ملی پخش می‌شود. مطابق تحقیقات گزارشگر «جوان» ظاهراً سازمان غذا و دارو در تلاش است تا از طریق شورای سیاستگذاری سلامت صدا و سیما این تبلیغات را متوقف كند. اما انگار قرارداد شركت مذكور تعهداتی را برای صدا وسیما ایجاد كرده كه این سازمان نمی‌تواند از زیر بار آن شانه خالی كند. این در حالی است كه حالا با مستندات ارائه شده در تقلبی بودن كرم حلزون، ‌این سازمان تعهدات مهم‌تری در قبال سلامت مردم دارد.

سازمان غذا و دارو؛ حالا چرا؟!

عبدالرحمان‌رستمیان، عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این ماجرا در وهله نخست وزارت بهداشت را مقصر می‌داند و به «جوان »‌می گوید:‌تمام كالاهایی كه در رسانه ملی تبلیغ می‌شود باید از نظر سلامت بررسی و سپس مجوز تولید، ‌توزیع و تبلیغ آنها صادر شود. بنا به تأكید این نماینده مجلس حالا و پس از مدت‌ها تبلیغ این محصول خیلی دیر است كه بخواهیم بگوییم این كرم دروغی بزرگ بوده كه از رسانه ملی به خورد مخاطب داده شده است.

وی مشكل اساسی را در روند جا افتاده در نظام تبلیغاتی می‌داند و تصریح می‌كند: چرخه ورود یك كالا به تبلیغات باید ابتدا از وزارت بهداشت عبور كند تا همانند این مورد شاهد تبعات گوناگون بر سلامت و اعتماد جامعه نباشیم.

نمایش یك دروغ بزرگ

این عضو كمیسیون بهداشت می‌افزاید: مردم به رسانه ملی اعتماد دارند، چنین اتفاقاتی اما این اعتماد را مخدوش می‌كند. وی همچنین معتقد است صداوسیما باید پخش آگهی این محصول را متوقف می‌كرد زیرا به زیان مردم است. این عضو كمیسیون بهداشت با اشاره به تبلیغات كالاهای سلامت مانند داروها و مكمل‌ها در دیگر رسانه‌ها و سایت‌های اینترنتی همچنین وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو را مسئول نظارت و پیگیری حفظ سلامتی مردم می‌داند.

احمد آریایی‌نژاد هم از استیلای اقتصاد بر سایر مسائل در جامعه ما انتقاد كرده و می‌افزاید: صدا‌و‌سیما به درآمد فكر می‌كند و بر این اساس اولویت اصلی كشور كه باید سلامت باشد به راحتی زیر پا گذاشته می‌شود. این عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اصل 5 قانون اساسی تأكید می‌كند:‌مطابق این اصل هر فعالیت اقتصادی كه مردم را متضرر كند، ممنوع است؛ بنابراین صدا‌و‌سیما هم باید تبلیغات اینچنینی را از برنامه خود حذف كند.


منبع : تابناک


تولید کرم حلزون در کشور متوقف شد


معاون امور غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: به علت ضعف نظارت در تولید کرم حلزون و ادعاهای اثبات‌نشده در تبلیغات این کرم، تولید این محصول آرایشی در کشور متوقف شد.
 
محمدرضا فاضلی در گفت‌و‌گو با فارس افزود:‌ کرم حلزون در گذشته از سازمان غذا و دارو مجوز داشته است اما به علت ضعف نظارت دانشگاه علوم پزشکی البرز کمیته فنی قانونی سازمان غذا و دارو هفته گذشته رأی به توقف تولید این محصول داد.

معاون سازمان غذا و دارو گفت: هنوز مجوز تولید این محصول باطل نشده اما باید بررسی‌های کاملی در مورد تولید این محصول و ادعاهای آن که در تبلیغات تلویزیونی دیده می‌شود، انجام شود.

وی افزود: اشکالی که اکنون وجود دارد قصوری است که در نظارت بر تولید این محصول وجود داشته است و مجوزها در گذشته بدون بررسی دقیق صادر شده است.

فاضلی ادامه داد: از طرف سازمان غذا و دارو نیز نامه‌ای هم به سازمان صدا و سیما زده‌ایم که تبلیغات این محصول فعلاً متوقف شود.

معاون امور غذایی و آرایشی بهداشتی سازمان غذا و دارو اضافه کرد: تبلیغات این محصول در صدا و سیما در مورد اثرات کرم حلزون کاذب و نادرست است و ادعاهایی که در این تبلیغات می‌شود، اثبات نشده است ضمن اینکه مستندات لازم برای تولید این محصول و اثرات آ‌ن به وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی البرز ارائه نشده است.

وی گفت: البته توزیع این محصول آرایشی در شبکه رسمی توزیع و داروخانه‌ها وجود نداشته است و فقط از طریق تبلیغات تلویزیونی و به صورت تلفنی این محصول فروش داشته است.


منبع : تابناکبا گاف مشترک وزارت بهداشت، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و صدا‌وسیما رقم خورد؛

«کرم حلزون اصل»؛ این شعار که پیشتر به گوش بینندگان ماهواره آشنا بود، مدتی است که به مدد تبلیغات گسترده در رسانه ملی، تا دورترین روستاها هم نفوذ کرده؛ فارغ از آنکه ممکن است کل ماجرا ریشه در یک کلاهبرداری داشته باشد. حقیقتی که امروز آشکار شده و قطعا در روزهای آتی بیشتر از آن خواهیم شنید. به روایت اسناد سری زدیم به پشت پرده این کلاهبرداری بزرگ که وزارت بهداشت خواستار توقف فوری پخش تبلیغات تلویزیونی آن شده است.

«کرم حلزون اصل»؛ این شعار که پیشتر به گوش بینندگان ماهواره آشنا بود، مدتی است که به مدد تبلیغات گسترده در شبکه های مختلف صداو‌سیما، تا دورترین روستاهای کشور هم نفوذ کرده و این بار نه تنها از اعجاز استفاده از آن سخن به میان می‌آید، بلکه بر "ایرانی" بودن آن، تاکید مشددی می‌شود تا شرایط برای کلاهبرداری در مقیاس کلان فراهم‌تر از هر زمانی شود!

به گزارش «تابناک»، شنبه هشتم تیرماه جاری، بازرسان اداره کل نظارت بر مواد آرایشی وزارت بهداشت به سمت کارخانه "پالیز طب شرق" در کرج، جایی که "کرم حلزون و نیو تودی" به سفارش شرکت «سپیده ماهان» تولید می‌شد، حرکت کردند و پس از سپری شدن زمانی کوتاه، نتیجه بازرسی نشان داد که هیچ‌گونه سندی مبنی بر وجود مواد اولیه "عصاره حلزون" و همچنین ماده "الانتویین" در انبار و یا خط تولید کارخانه وجود ندارد.

اداره بهداشتی-آرایشی دانشگاه علوم پزشکی کرج (البرز) محل دیگری بود که بازرسی شد و البته آنجا هم مدارکی برای اثبات ساخت و آزمایشات کنترلی چنین فرمولی یافت نشد تا معلوم شود که ظاهرا کارشناسان معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی البرز چشمان خود را بر همه چیز بسته و نظارتی روی صدور پروانه و فرایند تولید نداشته‌اند تا به این ترتیب راه برای تقلب و فروشی بیش از 100 میلیارد تومان در سال برای چند نوکیسه هموار شود.

با آشکار شدن این حقایق، کمیته فنی و قانونی آرایشی بهداشتی وزارت بهداشت که گزارش بازرسان را دریافت کرده بود، بلافاصله پروانه محصولات شرکت سپیده ماهان را باطل کرد و متعاقب آن، حق صدور پروانه ها را از دانشگاه علوم پزشکی البرز سلب نمود و در اقدام تکمیلی، سازمان غذا و دارو هم طی نامه‌ای به تاریخ دوازدهم تیر ماه (چهارشنبه گذشته) به رئیس سازمان صداوسیما، خواستار توقف تبلیغ محصولات شرکت سپیده ماهان شد.

برای مشاهده تصاویر در ابعاد بزرگتر، روی آنها کلیک کنید
معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو طی نامه‌ای به رئیس سازمان صداوسیما، ضمن اعلام توقف تولید محصولات تقلبی شرکت سپیده ماهان، توقف پخش آگهی‌های آن در رسانه ملی را خواستار شد
معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو طی نامه‌ای به رئیس سازمان صداوسیما، ضمن اعلام توقف تولید محصولات تقلبی شرکت سپیده ماهان، توقف پخش آگهی‌های آن در رسانه ملی را خواستار شد

این نوکیسه‌ها که بودند؟

گزارش های دریافتی حکایت از آن دارند که در پشت پرده ماجرا، آقای «م.ی» و خانم «ر.پ» (اسامی نزد «تابناک» محفوظ است) دو نفری بودند که در اولین تجربه کاری خود، در نهم شهریورماه سال 82، یک شرکت "مسئولیت محدود" را به نام شرکت خدماتی و بازرگانی سپیده ماهان و با سرمایه اولیه دو میلیون تومان ثبت کردند. شرکتی که حتی توانایی خرید محلی برای خود نداشت و مجبور بود تا سال 90 چندین نوبت در محدوده خیابان آزادی تغییر آدرس دهد؛ چه برسد به اینکه دارای کارخانه و تولید صنعتی باشد.

ماجرای برملا شده امروز زمانی ابعاد حقیقی تر خود را نشان خواهد داد که بدانیم این شرکت در سال 90 اقدام به ثبت اسامی تجارتی زیر نموده است:

نیوتودی، حلزون، تن تاک، آدلی، مدارا، ترنتو، اینام، پنیلو و پلیل؛ اسامی متعدد و چه بسا خوش آب و رنگی که برای محصولاتی همچون: انواع کرم‌ها، صابون، شامپو و انواع محصولات بهداشتی و آرایشی، لاغری، کاهش وزن، کرم حلزون، روغن شتر مرغ(!)، محصولات آشپزخانه، بدنسازی و... تقاضای ثبت داده شده‌اند.

راز این ثبت اسامی هم چیزی نیست جز اینکه قرار بوده تمامی این محصولات به مرور (احتمالا طی مدتی کوتاه و به صورت پی در پی) روانه بازار شوند؛ به این صورت که پس از پی بردن مردم به بی‌تاثیر بودن یا بی ارزش بودن یکی از این محصولات تقلبی، مدتی بعد محصولی مشابه اما این بار با نام و شمایلی دیگر به بازار عرضه شده و کلاهبرداری ادامه بیابد.

ثبت نام تجاری
ثبت نام تجاری "حلزون" در میان آگهی‌های ثبت نام تجاری توسط این شرکت، از این رو جالب توجه است که در بازرسی از کارخانه آن، نه حلزونی مشاهده شده و نه عصاره و یا مواد برگرفته از آن!
برخی از آگهی‌های ثبت
برخی از آگهی‌های ثبت "نام تجاری" که نشان از ادامه‌دار بودن برنامه مدیران شرکت سپیده ماهان برای عرضه محصولات قبلی با نام دیگر در آینده دارد

شائبه ارتباط با جریانات خارج از کشور

تولیدکنندگان کرم‌هایی با نام "حلزون" و "نیو تودی" سالهای متمادی حمایت مالی شبکه‌های تلویزیونی وابسته به جریانات برانداز نظام را در خارج از کشور به عهده داشته اند و با فروش کالای خود به صورت قاچاق در کشور، توانمندی سازمانهای نظارتی را برای جلوگیری از ورود و  فروش این محصول به کشور را به چالش کشیده بودند.

اینجاست که وقتی یک شرکت مسئولیت محدود که سالها در پستویی در حال دست و پا زدن برای تامین دو میلیون تومان حقوق موسسین و مدیران خود بوده، بدون هیچ سابقه‌ای در تولید و برندی سازی تجارتی-آن هم در زمینه تخصصی حوزه سلامت،- ناگهان با چنین اعداد و ارقامی وارد فعالیت می‌شود، این شک را تقویت می‌کند که جریانی در پشت این حرکت قرار داشته و امثال مدیران این شرکت‌ها، تنها بازیگرانی بیش نیستند.

چه کسی به این محصولات مجوز داده است؟

صدور این مجوزها در زمان ریاست سابق سازمان غذا و دارو با همکاری معاونت سابق این نهاد در حوزه غذا و بهداشتی-آرایشی صورت گرفته که با ورود دکتر عباس حاجی آخوندی به این سازمان، به رغم مخالفت‌های برخی کارشناسان، موضوع پیگیری و این تقلب آشکار گردید.

در این نوع از تجارت که تجار یهودی در اروپا، امریکا و آفریقای جنوبی مبدع آن هستند، همانند شرکتهای هرمی، محصولات در بازار اصلی عرضه نمی‌شوند که مبادا مردم با دیدن و لمس کردن آنها، قادر به محک زدن‌شان شده و حتی نارضایتی خریداران از طریق زنجیره فروشنده، توزیع کنندگان خرد و کلان و نهایتا شرکت، قابل پیگیری مستقیم باشد، بلکه تنها با نشان دادن کاتالوگ‌های فریبنده و فروش تلویزیونی و تلفنی، کالا  به محل اقامت مشتری ارسال می‌شود.

برخی از آگهی‌های ثبت تغییرات شرکت سپیده ماهان که نشان از تغییرات متعدد آدرس شرکت در طول چند سال داشته و حجم سرمایه‌گذاری و ارقام مالی آن را نشان می‌دهد!
برخی از آگهی‌های ثبت تغییرات شرکت سپیده ماهان که نشان از تغییرات متعدد آدرس شرکت در طول چند سال داشته و حجم سرمایه‌گذاری و ارقام مالی آن را نشان می‌دهد!

ضرر ریالی صداوسیما چقدر بوده است؟

با آشکار شدن نقش عواملی که مجوزها را صادر کرده و نظارت را فراموش کرده بودند، نقش ضلع سوم ماجرا آشکار می‌شود؛ جایی که رسانه ملی به عنوان بازوی قدرتمند تبلیغ این کالا، رخ نمایی کرده و نه تنها سهم بزرگی در رقم خوردن این رویداد تلخ به خود اختصاص داده، بلکه از جهات دیگری، خود هم طعمه این کلاهبرداری واقع شده است.

ماجرا از این قرار است که تعرفه پخش آگهی در صداوسیما برای محصولات ساخت ایران خیلی ارزانتر از محصولات وارداتی تعیین شده است و در کمال تعجب، در حالی که شرکت سپیده ماهان فقط پروانه ساخت کرم حلزون را در دست داشته و بقیه محصولاتش، وارداتی است، از تعرفه در نظر گرفته شده برای محصولات داخلی بهره برده است؛ موضوعی عجیب که با آرم "ساخت ایران" در بالای تبلیغات تلویزیونی محصولات این شرکت، خودنمایی می‌کرد اما کشفیات اخیر بر صحت آن خط بطلان کشید.

این در حالی است که سازمان غذا و دارو در نامه خود اعلام نموده که تجهیزات تبلیغ شده این شرکت نه مجوز تولید داخل دارند و نه مجوز واردات! گزاره‌ای به معنای نابود کردن تولید کننده داخلی در سال هایی که کمک به اقتصاد، محور اصلی شعار نظام بوده است.

به عبارت بهتر، می‌توان این گونه ادعا کرد که طی این مدت، شرکت سپیده ماهان میلیاردها تومان از پول صداوسیما (بیت‌المال) را نیز در جیب خود گذاشته و با زدوبند با چند کارمند واحد بازرگانی این سازمان، مدارک جعلی دال بر "تولید داخل" را در پرونده جا داده‌اند؛ البته این ضرر جدای از خسارت معنوی وارد شده بر اعتبار رسانه ملی نزد افکار عمومی است که پرداختن به آن در این مقال نمی‌گنجد.

شائبه تبلیغ کالای قاچاق از رسانه ملی؟

اگر بازرگانی صدا و سیما خوش شانس باشد، باید کالاهای غیر تولید داخل این شرکت به هر شکل ممکن که شده، برگ سبز گمرکی داشته باشند چراکه در غیر این صورت باید گفت که از بدو تاسیس رادیو و تلویزیون در کشور، برای نخستین بار خواهد بود که کالای قاچاق از این رسانه تبلیغ شده و به فروش رسیده است.

در صورت اثبات چنین تخلفی که مبنای آن "جعل سند پروانه تولید داخلی محصول" است، مدیران شرکت سپیده ماهان با مجازات های سنگینی مواجه خواهند بود.

بازپس گیری حقوق خریداران

 دادستان بعنوان مدعی العموم با ورود به پرونده می‌بایست در صدد بازپس گیری پول خریداران برآید، چراکه گزارش بازرسان و رای کمیته فنی وزارت بهداشت تایید می‌کند که در ساخت و فروش کرم حلزون تقلب رخ داده و آنچه که ادعا می شده با چیزی که فروش رفته مطابقت ندارد و در این میان میلیاردها تومان از این تجارت(!) کسب مال شده است.

گفتنی است که با توجه به ابعاد گسترده ماجرا، در گزارش‌های تکمیلی بعدی به ریشه یابی جنبه‌های دیگر این موضوع خواهیم پرداخت.

منبع :
تابناکموضوعات

نظرسنجی

سرعت باز شدن وبلاگ چگونه است؟نویسندگان

» استرا (1702)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


نماز دنیا را تغییر نمی دهد. اما ما را تغییر می دهد و ما دنیا را تغییر خواهیم داد...

"صوموا تصحوا" روزه بگیرید تا تندرست شوید
حضرت رسول اكرم (ص)

"بنشینید و به یك لامپ خاموش زل بزنید و از خداوند بخواهید كه روشنش كند. فكر می كنید دفعه چندمی كه از خدا می خواهید دعایتان برآورده می شود؟! یادتان باشد كه خودتان در كمتر از 5 ثانیه می توانید آن را روشن كنید". همیشه یادتون باشه خدا كاراش رو با وسیله انجام میده و وسیله رسیدن به آرزوهاتون خودتون هستید و بس.
"توماس ادیسون "
آدرس های ما :
icivil.sub.ir
civil8590.ir
شماره پیامک اختصاصی دریافت نظرات و پیشنهادات شما:
30006859000365
ایجاد کننده وبلاگ : استرا

چاپ این صفحه محبوب کن - فیس نما Designed by Freepik


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات