تبلیغات
وبلاگ دانشجویان و مهندسین عمران ایران

وبلاگ دانشجویان و مهندسین عمران ایران

ADS
نویسنده : استرا سه شنبه 10 تیر 1393, ساعت 13 و 51 دقیقه و 46 ثانیه
تیر همبند و دیوار برشی همبسته (coupling beam & coupled shear walls) :

دو دیوار برشی مجزا را که بدلیل وجود بازشوی بزرگ بفاصله ای از یکدیگرجدا شده اند؛ میتوان بوسیله اعضای سازه ای مقاوم در برابربارهای محور ی ولنگرهای خمشی؛ بیکدیگر متصل نمود.در این حالت دیوار های برشی متصل شده بنام دیوار برشی همبسته و تیر رابط بنام؛ تیر همبند یا تیر پیوند نامیده میشود.دیوار های برشی همبسته تغییر شکل جانبی ساختمان ونیز میزان لنگرهای خمشی طراحی در دیوار را کاهش میدهند. معمولادو دیوار برشی مجاور و مجزا تغییر شکل خمشی از خود نشان میدهند در حالی که تیرهای همبند با انتقال برش و لنگر خمشی بین دو دیوار؛ رفتار دیوارهای برشی همبسته را به رفتار قاب خمشی نزدیک کرده وتغییر شکل جانبی را نیز به تغییر شکل برشی نزدیک میکند.
سختی تیر همبند تاثیر بسزایی در رفتار دیوارهای برشی همبسته دارد بطوریکه اگر سختی آن کم باشد؛ رفتار مجموعه به رفتار دو دیوار برشی مجزا ؛ واگر سختی تیر پیوند زیاد باشد، رفتار مجموعه به رفتار یک دیوار برشی کامل و پیوسته نزدیک می شود.اما این نکته هم بسیار مهمه که تیرهای همبند نیروی برشی قابل توجهی را از یک دیوار برشی با عملکرد کنسولی به دیوار برشی دیگر انتقال میدهد لذا تغییر شکل برشی زیادی در ان ایجاد می شود.در نتیجه این تیر در زلزله سریعاً تخریب می شود.

[تصویر:  07qraywzgexogqg9hmf0.jpg]

[تصویر:  2dnr678yo0qbmn5323q.jpg]تصاویر اجرایی ساختمان :

اجرای تیر سرتاسری : ابتدا خاموتهای برشی را مطابق شكل با استفاده از سیم می بندند و بعد آنها را رها کرده و روی قالب قرار میدهند.

[تصویر:  xo0eh4piqdpjw54hpoxa.jpg]

[تصویر:  ld42if3kbz6e6f0jnwk.jpg] تصویر زیر نحوه اتصال تیر به ستون و وجود آویز برای اختلاف ضخامت بین سقف و تیر را نشان می دهد .

[تصویر:  pimzxgfaqukoln97b48.jpg]

تعریف دو واژه آویز و گرده ماهی :

الف : آویز : وقتی که ارتفاع تیر بیشتر از ضخامت سقف باشد این اختلاف ارتفاع از قسمت زیرین سقف را اویز گویند . به فرض ضخامت سقف تیرچه بلوک با احتساب 5 سانتیمتر ضخامت دال بتنی و بلوک ، 30 سانتیمتر باشد و ارتفاع تیر 45 سانتیمتر در اینصورت می گوییم تیر یا پوتر 15 سانتیمتر آویز دارد . که بعداً با سقف کاذب پوشانده می شود

ب : گرده ماهی : در صورتی که اختلاف ارتفاع عنوان شده در بند الف به صورت معکوس باشد . در اینصورت این اختلاف ضخامت از بالای سقف نشان داده می شود یعنی تیر از قسمت زیرین همباد می گردد . در اینصورت مشکل عبور تاسیسات و افزایش وزن و مشکلات اجرایی دیگری را خواهیم داشت .

* در ساختمان بتنی در صورتی که از سیستم سقف تیرچه پلوکی استفاده شده باشد و ارتفاع تیر هم ضخامت سقف باشد در صورتی که ارتفاع تیر کمتر از 30 سانتمتر باشد به صورت دال تخت عمل می کند و فقط در ساختمانهای 3 طبقه و یا کمتر از 10 متر مجاز به استفاده می باشیم .
منبع : مای سیویل


دسته بندی : آموزش و نکات اجرایی عمرانی ,
برچسب ها : نکات اجرایی , ساختمان بتنی ,موضوعات

نظرسنجی

سرعت باز شدن وبلاگ چگونه است؟نویسندگان

» استرا (1702)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


نماز دنیا را تغییر نمی دهد. اما ما را تغییر می دهد و ما دنیا را تغییر خواهیم داد...

"صوموا تصحوا" روزه بگیرید تا تندرست شوید
حضرت رسول اكرم (ص)

"بنشینید و به یك لامپ خاموش زل بزنید و از خداوند بخواهید كه روشنش كند. فكر می كنید دفعه چندمی كه از خدا می خواهید دعایتان برآورده می شود؟! یادتان باشد كه خودتان در كمتر از 5 ثانیه می توانید آن را روشن كنید". همیشه یادتون باشه خدا كاراش رو با وسیله انجام میده و وسیله رسیدن به آرزوهاتون خودتون هستید و بس.
"توماس ادیسون "
آدرس های ما :
icivil.sub.ir
civil8590.ir
شماره پیامک اختصاصی دریافت نظرات و پیشنهادات شما:
30006859000365
ایجاد کننده وبلاگ : استرا

Online User چاپ این صفحه محبوب کن - فیس نما Designed by Freepik