تبلیغات
وبلاگ دانشجویان و مهندسین عمران ایران

وبلاگ دانشجویان و مهندسین عمران ایران

ADS
نویسنده : استرا سه شنبه 17 تیر 1393, ساعت 12 و 39 دقیقه و 39 ثانیه


 مقدمه

دیوار عبارت است از یک ساختار ممتد، یکپارچه، محکم و استوار که از جنس آجر، سنگ، بتن، چوب یا فلز و غیره باشد، که ضخامت آن در مقایسه با طول و ارتفاع نازک می باشد، دیوارها معمولا به عنوان مجزا کننده فضاها از یکدیگر به صورت اجزا یا اتاقها عمل میکنند یا به عنوان محافظ یک فضا هستند.علاوه بر این، این ساختار های عمودی، انتقال دهنده بار ساختمان به زمین می باشند.

 

کاربرد دیوارها

•          فضاسازی و خلق فضاهای نوین

•          محافظت از سرما و گرما

•          ایجاد عایق صوتی

•          ایجاد حریم خصوصی

•          ایجاد حریم خصوصی محل مناسبی برای كار گذاشتن انواع لوله كشی ها و سیم كشی های برق

•          تزئین و انجام كارهای هنری:مانند گچ بری و نقاشی دیواری

•          و...

 

تقسیم بندی

دیوارها را می توان به انواع داخلی و خارجی  تقسیم كرد.

از طرف دیگر دیوارها بر حسب تحمل فشار به چهار نوع تقسیم می شوند:

- دیوار های خارجی حامل یا تحمل كننده بار

- دیوارهای خارجی غیر حامل

- دیوارهای داخلی حامل

- دیوارهای داخلی غیر حامل

انواع دیوار(مصالح)

بسیار متنوع بوده و مهمترین انواع آن را به نحو زیر می‌توان خلاصه کرد:

–   دیوارهای گلی

–   دیواره های بتنی

–   دیوار خاکی متراکم شده

–   دیوار دیافراگمی

–   دیوار با شمعهای صفحه‌ای

–   دیوار پیش ساخته

–   دیوارآجری

–   دیوار کناف بندی شده

–   دیوار پیش ساخته گچی

–   دیوار برشی

و...

دیوارهای گلی

دیوارهای گلی و ترانشه‌های پر شده از گل به عنوان عاملی کارآمد برای جلوگیری ازنشت آب در پی سدها ، حفاریهای باز ، حفاری تونلها و سیستمهای کنترل آلودگی ، روز به روز مصرف بیشتری پیدا می‌کنند. روش احداث این دیوارها به جز در تونلها ، به این ترتیب است که ابتدا یک ترانشه حفر می‌شود و برای اینکه دیوارهایی ترانشه در طول حفاری ریزش نکند، داخل آن را با گل روانی از بنتونیت پر می‌کنند. در پایان حفر ترانشه ، این گل روان با موادی که بتواند یک دیوار دایمی و نسبتا غیرقابل تراکم و نفوذ ناپذیر را بسازد، تعویض می‌شود.

 

دیوارآجری

دیوار یک آجره با پیوند کله و راسته:

1-اصولا پیوند کله و راسته ازنظر نما زیبا، اما از اتصالات ، دارای بندهای برش فراوان است. اندازه بند برشی در هرآجر راسته به اندازه 5 سانتی متر است که درواقع یک نیمه آجر خواهد شد.این بندها در تمامی رج ها و در امتداد یکدیگر تکرار شده و در مجموع سبب نقصان باربری دیوار می شود.

2-در این آجرکاری،شروع رج از نبش بوده و ابتدا کله نما و سپس راسته نما،بعدکله نما و به همین شکل تا آخر رج تکرار می شود.اگر شروع رج اول با دوسه قدی باشد،بعداز آن کله نما و سپس راسته نما و مجدا کله نما و تکرار پیوند تا آخرفراهم می آید.

3-اندازه لابند و لاریز در این دیوار ،یک چهارم طول آجراست.

 

پیوند بلوکی

پیوندهای آجری در فرم های گوناگون،بین کشورهای صنعتی دنیا متداول می باشد که بعداز پیوند آجرهای مربعی ایرانی ،متاسفانه امروزه منسوخ شده است.پیوند بلوکی وصلیبی آلمانی از تمام پیوندهایموجود امروزه صحیح تر است.این پیوند فاقد هر گونه بند برشی می باشد.

 

پیوند دیوار یک آجره بلوکی:

1-در پیوند بلوکی ضوابط پیوند یابی از پلان شطرنج مورد نظر می باشد.همچنین پلان سطح  دیوار در ابعاد مورد نظر نیز مورد توجه است، با مراجعه به پلان شطرنجی که هر خانه مربع نمودار یک سر آجر می باشد،مجهول یابی پیوند به دست آمده و از ابعاد سطح دیوار آجری، بنایی می شود.

2-در پیوند بلوکی ،اولین رج تمام قطعات به کار رفته کله یا سر نما می باشد.دومین رج از نبش دیوار با شروع دو سه قدی و سپس آجر به شکل راسته نما یا دراز نما به کار می رود

دیوار 5/1 آجره کله و راسته:

1-این دیوار باربر است وپیوند آن در شروع از نبش ،از یک طرف آجر سرنماو بعد ازآن راسته نما و مجدداسرنما وتکرار راسته نما و سر نما تا پایان رج است .در طرف دیگر دیوار ،در پشت سر نما از نبش سه قدی که دارای طول به اندازه سه چهارم آجر است،استفاده می شود،سپس سرنما و بعد راسته نما ،مجددا سرنما و تکرار آن ها تا انتهای دیوار بنایی می شود.

2-برای پیوند در ساختن رج دوم ،فقط جای سه قدی از طرف پشت دیوار با آجر سر نمای سمت جلوی دیوار جابه جا شده را با قطعات آجر پشت دیوار جابه جا می سازیم.

دیوار 5/1 آجره کله و راسته در دو طرف آجر سر نما به اندازه یک کلوک بریده شده است.این شیوه آجرکاری باربری این دیوار را حدود 40درصد کاهش می دهد.همچنین دیوار 5/1 آجره، می تواند از یک طرف با نمای آجر قزاقی سفید وبا استفاده از شمشه ملات و اصطلاحاً «خندان» آجر کاری و بند کشی شود .مسلماً آجر کاری پشت کار که روی آن اندود می شود ،از آجر فشاری و در حالت اصطلاحاً «گری »بنایی خواهد شد.

 

دیواره های بتنی

این نوع دیوار معمولا در حفاری پی ها یا به عنوان پوشش داخل تونلها ، مخصوصا در جاهایی که جلوگیری دایم از نفوذ آب لازم باشد، بکار می‌روند. در سدها برای جلوگیری از فرار آب از زیر سد ، دیوار بتنی قایمی را از پایینترین قسمت سد تا لایه‌های نفوذ ناپذیر احداث می‌کنند

 

دیوار خاکی متراکم شده

این دیوارها می‌توانند به عنوان یک خاکریز همگن برای سد ، به صورت یک هسته در داخل سد یا ترانشه‌ای در پی سد ، که هسته آن با رس پر شده باشد، اجرا شوند.

 

دیوار دیا فراگمی

بتنی نوع سازه دایمی است که توسط تکنیک ترانشه‌های حاوی گل روان ایجاد می‌شود. به این منظور قطعه‌ای از ترانشه تا عرض 7 متر را تا عمق دلخواه حفر می‌کنیم. در مرحله بعد یک شبکه (جوشن) فولادی پیش ساخته به داخل آن رانده می‌شود. در کلیه مراحل حفاری و راندن شبکه فولادی ، ترانشه توسط گل روانی که داخل آن ریخته می‌شود، از ریزش محفوظ می‌ماند. در مرحله بعد گل روان توسط بتن جایگزین می‌شود و پس از گرفتن بتن ، قطعه بعدی اجرا می‌شود.

دیوار با شمعهای صفحه‌ای

این نوع دیوار ، که با راندن شمعهای صفحه‌ای به داخل خاک ایجاد می‌شود، موقعی از کارایی خوبی برخوردار است که قفل و بست بین صفحات کامل باشد و این مسئله‌ای است که در زمینهای دارای

قلوه سنگ و قطعات درشت تر یا حاوی مواتع دیگر به خوبی امکان پذیر نیست. با افزایش طول شمعها ، امکان خم شدن آنها در خلال راندن وجود دارد. این نوع دیوار تا حدی می‌تواند از نفوذ آب

جلوگیری کند. این دیوار را معمولا برای نگاهداری دیواره بخشهای حفاری شده بکار می‌برند. در خاکهای با زهکشی آزاد ، دیوار باید همراه با یک سیستم آبکشی باشد تا فشار جانبی وارده از

زمین و آب به دیوار شمعی کاهش یابد.

 

دیوارهای پیش ساخته

پنل های دیواری پیش ساخته عایق دار متشكل از دو شبكه مفتولی و یك لایه عایق پلی استایرن میباشد. در این روش به جای اینكه قطعات سنگین دیوار و بتن در كارخانه ساخته شده و بعد به هم متصل شوند ابتدا سازه به صورت شبكه های میلگردی كه بین آنها یك لایه فوم پلی استایرن قرار میگیرد ساخته میشود و پانل های سبك در محل احداث ساختمان به هم متصل میشود و ساختمان با پانل های سبك بر پا میشود و سپس دیوارها و سقف و محل اتصالات بتن‌پاشی میشوند.

صفحات ساندویچی ( 3d ) از یک لایه پلی استایرن به ضخامت حداقل 4 سانتیمتر و دو شبکه میلگرد جوش شده در دوطرف این لایه تشکیل شده است . برای انتخاب عرض و ارتفاع پانلها استفاده از مدل 30 سانتیمتر توصیه می شود ( عرض های 90 – 120 – 150 سانتیمتر و ارتفاع 270 و 300 سانتیمتر ) ، وزن متوسط هر صفحه با اندازه 300 * 150 سانتیمتر و بدون بتن سبک بوده و به سادگی توسط یک کارگر قابل حمل و نصب میباشد وسرعت عمل در نصب نیز قابل ملاحظه است.مقاومت صفحات در برابر آتش سوزی مناسب بوده و در جهت بهبود آن بکارگیری لایه مقاوم در برابر آتش سوزی توصیه می شود..با توجه به وجود لایه عایق بتن ، بکارگیری این صفحات علاوه بر بهبود خاصیت عایق حرارتی و صوتی بودن دیوارها باعث سبک سازی بنا خواهد شد که جدا از کاهش حجم مصالح مصرفی باعث کاهش جرم ساختمان خواهد شد .استفاده از این صفحات در پارکینگ ساختمانها ایجاد محدودیت نموده و لذا در شرایط لزوم تأمین پارکینگ در طبقات زیرین ساختمانها ، بکارگیری سیستم ترکیبی متشکل از اسکلت فلزی با بتن آرمه و صفحات ساندویچی به عنوان عامل جداکننده مورد توجه می باشد .با توجه به اطلاعات بدست آمده از کشورهای اروپایی ، غالب ساختمانهای اجرا شده به این روش در حد یک یا دو طبقه بوده است . لذا طرح و اجرای ساختمانها با تعداد طبقات بیشتر نیاز به مطالعات ویژه داشته و در اینصورت مطالعات مهندس طراح باید پاسخگوی شرایط آئین نامه های معتبر باشد .مزایای استفاده از پانلهای ساندویچی :

• سبکی دیوارهای ساخته شده از پانلهای ساندویچی در مقایسه با دیگر مصالح

• سرعت حمل و نقل و سهولت پانلهای ساندویچی در ارتفاع• مقاومت زیاد در برابر نیروهای برشی ناشی از زلزله

• عایق در مقابل حرارت ، برودت ، رطوبت و صدا
• مقاوم در برابر آتش سوزی بعلت وجود قشرهای بتونی طرفین پانل ساندویچی
• نفوذناپذیری ساختمان در مقابل حشرات
• امکان حمل و بکارگیری پانلهای ساندویچی در مناطق صعب العبور جهت احداث ساختمان بدون نیاز به کارگران متخصص
• دستیابی به فضای مفید بیشتر بعلت ضخامت ناچیز دیوارهای پانل ساندویچی
• آزادی عمل در اجرای طرحهای متنوع به علت انعطاف پذیری قطعات پیش ساخته پانلهای ساندویچی
• صرفه جویی در هزینه پی سازی و اسکلت ساختمانهای بلندمرتبه بدلیل وزن اندک قطعات سقف و دیوار پانلهای ساندویچی
• صرفه جویی در هزینه تهویه مطبوع ساختمان در تابستان و یا زمستان بدلیل جلوگیری از تبادل حرارت و یا برودت و در نتیجه صرف انرژی کمتر
• افزایش عمر مفید ساختمان و دستگاههای تأسیساتی آن
• عدم نفوذ نسبی آلودگی صوتی و ایجاد آرامش برای ساکنین ساختمان در شهرهای بزرگ
• بازگشت سرمایه گذاری در امور ساختمان سازی در کوتاهترین زمان
• عبور دادن لوله های آب و فاضلاب و برق و تلفن به سادگی از زیر شبکه پانل و نصب چهارچوب دربها و کلاف فلزی پنجره ها قبل از بتن پاشی و کلاً اجرای تأسیسات ساختمان با کمترین هزینه
• عدم نیاز به کنده کاری و تخریب تأسیساتی دیوارها و سقف و در نتیجه عدم ایجاد نخاله های انباشته که صرفه جویی در هزینه و وقت را بدنبال دارد .
• پس از بتن پاشی طرفین پانلها با ضخامت حداقل 4 سانتیمتر ، پانلها بی نیاز از ملات گچ و خاک میباشد و با اجرای پلاستر گچ ( سفیدکاری ) ، دیوارها و سقف آماده برای نقاشی خواهد بود .
• حذف نعل درگاه در سیستم پیشرفته پانلهای ساندویچی .
• حمل و نقل پانلهای ساندویچی با هزینه اندک صورت می گیرد . بطور مثال یکدستگاه تریلر قادر است حدود 1000 متر مربع پانل سانویچی را حمل کند .
• استفاده از دیوار و سقف پانلهای ساندویچی در ساختمان سازی ، بهره وری مناسب آهن آلات مصرفی را موجب میگردد . بطور مثال باصرف 17 کیلوگرم در متر مربع فولاد بصورت مفتول و میلگرد می توان یک واحد مسکونی یک طبقه را بنا کرد .
بخش اول :
ضوابط بارگذاری ، تحلیل ، طراحی و مصالح
1-1- گستره
1-2- مشخصات مصالح
1-2-1- شبکه جوش شده و مفتولهای قطری
1-2-2- لایه عایق میانی
1-2-3- بتن پاشیدنی
1-3- بارگذاری و تحلیل
1-4- طراحی ساختاری ( سازه ای )
1-4-1- کلیات
1-4-2- مقاومت خمشی
1-4-3- مقاومت برشی
1-4-4- مقاومت در خمش و بار محوری همزمان
1-4-5- چگونگی فولادگذاری ، قرارگیری مفتولها و پوشش بتن
1-4-6- بازشوها
1-4-7- معیارهای تحلیل و طراحی در برابر آثار زمین لرزه
1-1- گستره
ضوابط این مجموعه معیارها ، صفحات ساندویچی ( 3d ) و سازه های متشکل از این صفحات را در بر می گیرد .
صفحات ساندویچی پیش ساخته که از این به بعد صفحه نامیده می شود از دو لایه شبکه فولادی جوش شده تشکیل شده است که در بین آنها یک لایه عایق از نوع پلی استایرن قرار گرفته و توسط اعضای قطری به یکدیگر متصل شده اند . مقاومت و انسجام این صفحات بوسیله مفتولهای قطری جوش شده به شبکه دو طرف تأمین می شود .
این صفحات پس از بتن پاشی یا بتن ریزی بعنوان دیوارهای باربر داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قــرار می گیرند . سازه متشکل از صفحات ساندویــچی به سازه هایی اطلاق می شود که کلیه بارهای ثقلی و جانبی وارد بر آن توسط صفحات تحمل می شود . از این صفحات می توان بعنوان تیغه های غیر باربر الحاقی به سایر اجزای باربر نیز طبق ضوابط مربوط به دیوارهای جداکننده استفاده نمود .

مزایای استفاده از پانلهای ساندویچی

 

۱ - سبکی دیوارهای ساخته شده از پانلهای ساندویچی در مقایسه با دیگر مصالح

2- سرعت حمل و نقل و سهولت نصب و اجرای پانلهای ساندویچی در ارتفاع

۳ - مقاومت زیاد در برابر نیروهای برشی ناشی از زلزله

۴ - عایق در مقابل حرارت ، برودت ، رطوبت و صدا

۵ - مقاوم در برابر آتش سوزی بعلت وجود قشرهای بتونی طرفین پانل ساندویچی

۶ - نفوذناپذیری ساختمان در مقابل حشرات

۷ - امکان حمل و بکارگیری پانلهای ساندویچی در مناطق صعب العبور جهت احداث ساختمان بدون نیاز به کارگران متخصص

۸ - دستیابی به فضای مفید بیشتر بعلت ضخامت ناچیز دیوارهای پانل ساندویچی

۹ - آزادی عمل در اجرای طرحهای متنوع به علت انعطاف پذیری قطعات

پیش ساخته پانلهای ساندویچی

۱۰ - صرفه جویی در هزینه پی سازی و اسکلت ساختمانهای بلندمرتبه بدلیل وزن اندک قطعات سقف و دیوار پانلهای ساندویچی

۱۱ - صرفه جویی در هزینه تهویه مطبوع ساختمان در تابستان و یا زمستان بدلیل جلوگیری از تبادل حرارت و یا برودت و در نتیجه صرف انرژی کمتر

۱۲ -  افزایش عمر مفید ساختمان و دستگاههای تأسیساتی آن

۱۳ -  عدم نفوذ نسبی آلودگی صوتی و ایجاد آرامش برای ساکنین ساختمان در شهرهای بزرگ

۱۴ -  بازگشت سرمایه گذاری در امور ساختمان سازی در کوتاهترین زمان

۱۵ -  عبور دادن لوله های آب و فاضلاب و برق و تلفن به سادگی از زیر شبکه پانل و نصب چهارچوب دربها و   کلاف فلزی پنجره ها قبل از بتن پاشی و کلاً اجرای تأسیسات ساختمان با کمترین هزینه

۱۶  -  عدم نیاز به کنده کاری و تخریب تأسیساتی دیوارها و سقف و در نتیجه عدم ایجاد نخاله های انباشته که صرفه جویی در هزینه و وقت را بدنبال دارد .

۱۷ - پس از بتن پاشی طرفین پانلها با ضخامت حداقل 3 سانتیمتر ، پانلها بی نیاز از ملات گچ و خاک میباشد و با اجرای پلاستر گچ ( سفیدکاری ) ، دیوارها و سقف آماده برای نقاشی خواهد بود .

۱۸ -  حذف نعل درگاه در سیستم پیشرفته پانلهای ساندویچی .

۱۹ -  حمل و نقل پانلهای ساندویچی با هزینه اندک صورت می گیرد . بطور مثال یکدستگاه تریلر قادر است حدود 1000 متر مربع پانل سانویچی را حمل کند .

۲۰ -  استفاده از دیوار و سقف پانلهای ساندویچی در ساختمان سازی ، بهره وری مناسب آهن آلات مصرفی را موجب میگردد . بطور مثال باصرف 17 کیلوگرم در متر مربع فولاد بصورت مفتول و میلگرد می توان یک واحد مسکونی یک طبقه را بنا کرد .

پانلهای سه بعدی چیست و چه کاربردی دارد:

این پانلها یاصفحات سه بعدی تشکیل گردیده از:

1 – هسته مرکزی که  معمو لا از عایق  پلی استایرن   یا پلی  اورتان  و   یا عایق پشم   سنگ و بضخامت های 5 تا 10 سانتیمتر میباشد .

2- دو شبکه فولادی از مفتول بضخامت 3 میلیمتر   چشمه های   8×8  سانتیمتر  و  بفاصله 1 تا 2 سانتیمتر از هسته مرکزی قرار داشته و بوسیله  تعداد زیادی مفتول قطری  بهم  جوش  برقی شده اند .

این پانلها در کارخانه  به ابعاد مورد لزوم که نوع دیواری آن معمولا  1×3متر ی و نوع سقفی آن1×3 و80/0 × 3 متری میباشد تولید و سپس به محل نصب حمل میگردد  . پس از نصب از دو طرف در نوع دیواری بابتن ریز دانه ویا بتن سبک به ضخامت 3 الی 4 سانتیمتر  پوشش   میگردد  و در نوع سقفی  پس از نصب روی آن  بضخامت 5 الی 7 سانتیمتر بتن ریزی میشود .

 

انواع پانلهای سه بعدی دیواری

1-   پانل سه بعدی دیواری باربر

2-   پانل سه بعدی دیواری غیر باربر

پانلهای سه بعدی دیواری

پانلهای دیواری بار بر رادر  دیواره سوله ها ، ساختمانهای صنعتی ، دیوارهای محوطه،ساختمانهای بدون استفاده از سازه فلزی یا بتن آرمه(که معمولا یک یا دو طبقه و برای انبوه سازیها میباشد) و . ..استفاده مینمایند .

پانلهای دیواری غیر باربر را در دیوارهای خارجی و داخلی کلیه ساختمانهائیکه دارای سازه فلزی یا    بتنی هستند ، اجرا مینمایند و بدلیل سبک وعایق بودن و . . . در برجها و سوله ها بسیار کار برد دارد.

مراحل نصب دیوارهای پیش ساخته(دیوارهای یونولیتی)

این دیوار دو نوع است:5 سانتی متری و10 سانتی متری .این دیوارها از یک لایه پلی استایرن به ضخامت حداقل3 سانتی متر و در یک شبکه میله گرد جوش شده در دو طرف این لایه تشکیل شده است که از دو طرف با دو لایه بتن پاشی(از نوع تر)با ضخامت حداقل 4سانتی متر(دیوار باربر) و حداقل 3سانتی متر(دیوار غیر باربر) همراه شده است.این دیوارها علاوه بر سبکی وزن عایق حرارتی، رطوبتی وصوتی نیز می باشد.

این دیوارها اغلب بر روی شناژ ساختمان که سطح مسطحی دارد اجرا می شود اما اگر اجرای این دیوار در قسمتی از ساختمان اجرا شود که شناژ ندارد ابتدا یک لایه ملات در قسمتی که قرار است دیوار

اجرا شود می ریزند بعد روی ان دو عدد نبشی 4یا 6 سانتی متری  به فاصله مورد نیاز قرار می دهند.

در مر حله بعد این دیوارها بوسیله میلگردهای2 یا 3 میلی متر وبه فاصله10 سانتی متری از هم توسط نقطه جوش از هر دو طرف به همدیگر متصل می شود و روی نبشی ها گذاشته می شود و اتصال بین دو پانل توسط شبکه میلگرد بافته شده به صورت تخت صورت  می گیرد.

.

اتصال این دیوارها در کنج نیز به وسیله اتصال 90 درجه می باشد که در هر دو طرف به وسیله جوش به یکدیگر متصل می شود.

 اتصال این دیوارها  در محل قرار گیری در و پنجره به صورت U شکل می باشد.

 

برای جلوگیری از رانش این دیوار  در موقع زلزله از چهار طرف  میلگرد شماره8 ،که طول آن50 الی 80 سانتی متر است به اسکلت اصلی ساختمان جوش داده می شود.

در مرحله بعد به دلیل اینکه این پانل ها آب را به خود جذب نمی کنند ابتدا یک لایه ملات  روی ان پاشیده می شود و بعد از خشک شدن آن لایه اصلی ملات را به وسیله دستگاه می پاشند و به وسیله شمشه تراز سطح ان را تراز می کنند.

 

مزایای استفاده از دیوارهای پیش ساخته

1.كاهش وزن آهن و بتن مصرفی به میزان قابل ملاحظه

2.افزایش سطح زیربنای مفید

3.كاهش زمان اجرا به میزان 50%

4.كاهش وزن دیوار جانبی و سقف

5.مقاومت در برابر زلزله به دلیل پیوستگی و عدم ایجاد آوار به دلیل سبكی

6.ذخیره انرژی گرمایشی سرمایشی و مقاومت خوب صوتی و رطوبتی

7. مقاوم در برابر فشار باد

8. سهولت نصب تاسیسات مكانیكی و الكتریكی به علت پیش بینی مسیر مناسب

9. قابلیت حمل آسان در مناطق صعب العبور جهت ساخت ویلا و كلبه

 

پانل سه بعدی

در هر ساختمانی قابل استفاده است.به جای دیوارهای آجری,سفالی و غیره و برای کف و سقف در ویلاها و ساختمان های دو طبقه بدون داشتن اسکلت.در ساختمان های بلندتر از دو طبقه به صورت مختلط با سیستم قاب بتنی یا فلزی قابل استفاده می باشد

پارتشین چوبی

دیوارها معمولا ساختارهای جامدی هستند كه جدا كننده فضاها و یا محافظ یك فضا هستن علاوه بر این، این ساختار های عمودی،انتقال دهنده بار ساختمان به زمین می باشند.

دیوارها را می توان به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم كرد.
از طرف دیگر دیوارها بر حسب تحمل فشار به چهار نوع تقسیم می شوند:
 دیوار های خارجی حامل یا تحمل كننده بار
 دیوارهای خارجی غیر حامل
- دیوارهای داخلی حامل
- دیوارهای داخلی غیر حامل
- دیوارهای ساختمانی معمولا به دو منظور اصلی ساخته می شوند:
تكیه گاهی برای سقف باشند و فضا را تقسیم كنند.

همچنین محافظی ایجاد كنند برای حفظ حریم خصوصی و در امان بودن از شرایط مختلف آب وهوایی.دیوارها هم عایق بندی می شوند و هم محل مناسبی برای كار گذاشتن انواع لوله كشی ها و سیم كشی های برق هستند.

از طرف دیگر،از دیرباز محل مناسبی برای تزئین و انجام كارهای هنری- مانند گچ بری و نقاشی دیواری- نیز محسوب می شوند.

نوع دیگری از دیوارهای خارجی،حصار ها هستند كه در فضای باز قرار می گیرند ومعمولا از حداقل ضخامت برخوردار هستند و اغلب از چوب،سنگ و آهن ساخته می شوند.

امروزه برای تسریع در انجام كارها، معمولا از اجزائ پیش ساخته بیشتر استفاده می شود.و یكی از این موارد در كارهای ساختمانی،دیوارهای گچی پیش ساخته می باشد.

دیوارهای گچی پیش ساخته

گچ همواره توسط بشر در فن ساختمان سازی مورد استفاده قرار گرفته است. گروه های باستان شناسی قدمت استفاده از گچ را در معماری و طرح های تزئینی به ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح نسبت داده اند. امروزه گچ همچنان به علت ویژگیهای مختلف چون شکل پذیری، مقاومت، فراوانی و دارا بودن مزایای دیگر، با استفاده از ماشین آلات مدرن، تهیه می شود و موارد استفاده فراوانی در صنعت ساختمان دارد.

علاوه بر استفاده از گچ برای مصارف تزئینی و یا به عنوان روکش نهایی دیوار های داخلی (به منظور ایجاد یک سطح کاملاً صیقلی)، کشور های مترقی، استفاده مهم تری را از آن به وجود آورده اند و آن استفاده از پانل های جدا ساز برای چیدن کلیه دیواره های داخلی ساختمان می باشد.

علاوه بر دیوارهای گچی، سقف های گچی پیش ساخته نیز با رنگ ها، ابعاد و طرح های متنوع، امروزه در اکثر بناهای مسکونی و اداری مورد استفاده بوده و به علت دارا بودن مواد اولیه طبیعی و عدم استفاده از مواد شیمیایی، هر روز بیش از پیش مورد استقبال متخصصان و دست اندر کاران صنعت ساختمان قرار می گیرد.

دیواره های گچی معمولا در دو مدل یك سوراخه و دو سوراخه به ابعاد ٦/٦٦*۵۰ سا نتیمترو به ضخا مت ا ستا ندارد ۱۰ سا نتیمتر عرضه می گردد .قطر سوراخ ها در نوع تك سوراخه ۴۵ میلیمتر ودر نوع دوسوراخه ٣۰ میلیمتر می با شد.

سطح این پا نل ها كا ملاًصیقلی بوده ودر چهار طرف آن دارای كام وزبا نه ا ست كه سرعت ، كیفیت ومقاومت دیواره نصب شده را به حداكثر می رسا ند . دیوارهای گچی برای كلیه فضا های داخلی ساختمان شا مل سرویسهای بهدا شتی وآشپزخا نه تولید می گردند . در ضمن به دلیل مجوف بودن ، وزن این پا نل ها سبك بوده ، عا یق حرارتی و صوتی نیز می باشند.

مزا یای پا نل های پیش سا خته گچی :
- ارزانترین مصالح
- سبك ترین مصالح : با توجه به جدول مقا یسه ای وبا در نظر گرفتن وزن ملات ، گچ وخاك وگچ ، وزن هرمترمربع دیوارگچی ۸۳ كیلوگرم ا ست كه در مقایسه با دیگر مصالح بین ۵۵ ٪ تا ۷۴ ٪ سبك تر می با شد . همچنین با توجه به اینكه قدرت تخریب زلزله، به حا صل شتاب وارده زلزله به زمین مورد نظر و جرم سازه آن ارتباط دارد ، لذا سبك كردن وزن سا ختمان یكی از راه های موثر برای بهینه شدن سازه می با شد .
- صرفه جویی در مصرف آهن : با در نظرگرفتن كاهش قا بل ملاحظه در وزن دیوارهای داخلی با استفاده از پا نل های گچی، چنا نچه سازه ای با در نظرگرفتن این پا نل های برای كلیه دیوارهای داخلی سا ختمان طراحی ومحا سبه می گرددكا هش حداقل ۴ تا ۶ كیلوگرم درمترمربع ، در وزن آهن مصرفی در ساختمان ، به آسا نی میسر ا ست .
- سریع ترین اجرا : یك بن‍ّا ویك كارگر می توا نند به طورمتوسط روزا نه ۵۵ مترمربع دیوارگچی را نصب نما یند . (تا ۸۵ مترمربع در روز نیز ا مكان پذ یرا ست) در حالی كه برای نصب دیگرمصالح نیاز به یك بنّا و دو كارگربوده ومتوسط اجرای روزا نه بین ۲۰ الی ۴۰ مترمربع می با شد ، لذا نه تنها سرعت نصب پا نل های گچی بسیار بالا تر از دیگر مصالح می با شد (۳۸ ٪ تا ۱۷۵ ٪ سریع تر) ، بلكه اجرت نصب آن نیز بسیار كمترا ست ۴۳% الی ٧۱ % ارزان تر از دیگر مصالح.
- صرفه جویی در هزینه ملات : در حالی كه برای هریك از مصالح دیگر بین ۱۵ الی ٦۰ كیلوگرم در مترمربع ملات ما سه وسیمان مورد نیاز است ، در اجرای یك مترمربع پا نل گچی فقط یك كیلوگرم ملات گچ وسریش مخصوص می شود .
- صرفه جویی در هزینه گچ وخاك : پا نل های گچی نیازی به گچ كاری ندارد ومی توان با اجرای صحیح د یواره ومطا بق د ستورات كارخا نه روی آ نرا مستقیماً نقا شی ویا با كا غذ دیواری پوشش داده ویا كا شی كاری نمود ، لذا به علت عدم نیاز به گچ وخاك تا حد ود ۱۰۰ كیلوگرم در مترمربع وزن كل دیواركا هش می یا بد كه این رقم در محا سبا ت سا ختما نی رقم قا بل توجهی می با شد .
- ا فزایش سطح مفید : در اجرای دیواره با مصالح سنتی به د لیل گج كاری وخاك ، ضخا مت یك دیوارخالی به طور متوسط ۱٧ سا نتیمتر می با شد (۱۰ سا نتیمتر ضخا مت د یوار به علاوه ۵/٣ سا نتیمتر ضخا مت گچ وخاك وگچ در هر طرف دیوار) در حالی كه در اجرای د یوار پار تیشن با پا نل های گچی ضخا مت د یوار بین ۱۰ الی ۱۱ سا نتیمتر می گردد (۱۰ سا نتیمتر ضخا مت د یواره ودرصورت نیاز ۵/۰ سا نتیمترگچ در هر طرف) لذا با یك محا سبه ساده مشا هده می شود كه همین صرفه جویی نه تنها كیفیت آپارتمان سا خته شده توسط سازنده را ارتقاء می دهد ، بلكه به تنها یی چند ین برابر هزینه دیوارچینی را به صورت افزایش مفید به سازنده وخریدار باز می گردا ند .
- سطح ا ستا ندارد وكاملاً صیقلی : چون پا نل های گچی توسط ما شین آلات ا توما تیك ودقیق تولید می گردند، لذا سطح آنها كا ملا ًصیقلی بوده ، ا بعاد پا نل های ا ستا ندارد وا تصالات (كام وزبا نه) كا ملاً دقیق می با شند وبه همین علت ضایعات این پا نل ها بسیار كم وا جرای آنها در مقا یسه با دیگر مصالح بسیار دقیقتر ا ست .
- عایق صدا : پا نل های گچی به دلیل مجوف بودن عا یق بسیار خوبی در برابر صدا های گوناگون می با شد .
- عایق حرارت : پا نل های گچی عایق بسیار موثری در مقا بل حرارت وسرما می با شند .
- نصب آسان تا سیسات : با ا ستفاده از پا نل های گچی به را حتی می توان لوله های آب وبرق را از سورا خهای آن به طور ا فقی عبور داده ونیازی به لوله خرطومی نمی با شد .
- حمل آسان : پا نل های گچی در پا نل های مخصوص بسته بندی شده وبه محل كارگاه سا ختما نی حمل می گردد .( هر پالت شا مل ٨ یا ۱٢ مترمربع پانل گچی می با شد( لذا به بهترین نحو در محل كارگاه سا ختما نی تخلیه ویا توسط جرثقیل به محل د لخواه قا بل حمل می با شد .

مراحل اجرای دیوار گچی پیش ساخته

ترسیم :درمحل مورد نظر با ا ستفاده از ریسمان اولین خط را ترسیم می نما یند. خط دوم را موازی با خط اول وبه فا صله مطابق با پهنای دیواره گچی رسم می كنند.

به همین روش کلیه خطوط را رسم می شوند محل قرارگیری چهارچوب را محا سبه می كنند.

نصب بلوکها :

عمودی بودن بلوکها با دو بند عمودی کنترل خواهد شد و بند ها را توسط تراز به صورت کا ملاً عمودی نصب می كنند. چسب را با ا ضا فه کردن پودر چسب به آب تا به د ست آمدن یک خمیر یکنواخت تهیه می كنند.اولین بلوک را به صورت کامل وبا قرار دادن نوار باریکی از چسب در لبه های آن و داخل شکاف لبه آن در محل خود نصب می نمایند و با قراردادن چسب روی زبا نه لبه های بلوک نصب را ادامه می دهند.

ردیف بودن وعمودی بودن کامل بلوکها را با ا ستفاده از یک خط کش بنا ئی کنترل می كنند.در زمان خشک شدن چسب ردیف بودن و عمودی بودن بلوکها با ا ستفاده از گوه های چوبی ثا بت نگهداشته می شوند.

ردیف د وم بلوکها را با تغییر محل نسبت به ردیف اول نصب می كنند. با توجه به اینکه لبه های ردیف دوم نسبت به ردیف اول به ا ندازه حد اقل ،سه برابر پهنای بلوکها فا صله با شد. برای اینکا ر اولین بلوک ردیف دوم را نصف کرده و دراولین مکان نصب می كنندو بلوکهای بعدی را به صورت کا مل نصب می نمایند. ردیف بودن وعمودی بودن بلوکها را منظماً درطول عمل نصب کنترل می كنند.

نصب را با توجه به یکی در میا ن بودن خطوط بین بلوکها ادامه می دهند.

نصب دیواره ی دوم، عمود بر دیواره ی اول :

اگر دیواره دوم عمودی به دیواره اول باید نصب شود و دو دیواره در یکد یگر قفل می شوند، محل خالی برای نصب دیواره دوم رایک ردیف درمیان درنظرمی گیرند. محل خالی را به اندازه قطر بلوک + ۱ سا نتیمتر محا سبه می كنند.

 

محل های خالی را دقیقا ًردیف با یکدیگر ایجاد كرده بلوک های دیواره عمود به دیواره اول را چسب زده ودر محل خود نصب می نمایند.

بعد از نصب قسمت آغازین دیواره دوم ،چهار چوب در را با قراردادن آن روی تکیه گاه به ارتفاع کف آینده وبه صورت عمودی در محل خود قرار می دهند. عمودی و ا فقی بودن چهارچوب راکنترل می نمایند.

قسمتهای فرورفته کناره چهارچوب را به مقدار زیاد با چسب آغشته نموده به صورتی که بعد از قرارگرفتن بلوک ها در محل خود مقدار اضا فه چسب خارج شود.پایه های نصب چهار چوب را آماده می كنند.

پنجه های پایه نصب چها ر چوب را در محل خود قرار داده وآن را روی لبة بلوک میخ می كنند. در هر ردیف از بلوک ها یک پایه نصب می شود.

نصب دیواره عمودی در نیمه قطر دیواره اول :

فضا ئی معادل حداکثر نصف قطر بلوک را در پهنای آن خالی می كنند.

یک ردیف در میان ،دیواره دوم داخل نیمه خالی شده دیواره اول می شود.کلیه سطوح در تماس را به مقدار زیاد چسب می زنند.

نصب دیواره ، با زاویه برجسته همراه با در:

ردیف پا ئینی را با د قت در ردیف بودن وعمودی بودن آن نصب می كنند.زاویه را به صورت یک در میان نشان داده شده در تصاویر ایجاد می نمایند.

ادامه دیواره دردو طرف محل به صورت یکنواخت با قسمت دیگر دیواره نصب می شود. بعضی از چهارچوب ها قابلیت نصب بعد از اتمام دیواره را دارا می با شند.

درقسمت زاویه ، یک ردیف در میان بلوک ها را حدوداً یک سا نتیمتر کوتاه تر در نظر گرفته می شود . این نکته با عث گچکاری منا سب تر هنگام اتمام کار می شود.

بعد از نصب هر ردیف عمودی وردیف بودن ، بلوک ها را کنترل می شود.

قسمت با لای درب را با بریدن دو بلوک به شکل حرف L نصب می كنند.

   

محل های خالی شده لبه را با گچ پر کرده، آهن نبشی را در محل خود نصب وثابت می كنند.زاویه را با گچ پر کرده سپس آن را یکنواخت وصاف می نمایند.

اضافات گچ را با تکیه روی آهن نبشی برداشته و برای اتمام کار آهن نبشی را با برس خیس تمییز می نما یند.

پارتیشن ها:

مدرنیته و گذر زمان انسان را به ابداع و اختراعات مفیدی واداشته که از جمله این ابداعات برای حل مشکل کمبود فضا و تفکیک آن به فضاهای کاربردی پارتیشن می باشد.البته در زمان قدیم نیز استفاده از پارتیشن و المان های جدا کننده نیز مرسوم بوده که اغلب آنها از جنس چوب بودند و بیشتر در معماری کهن شرق از این پارتیشن ها استفاده می شد. اما مصرف این گونه المان ها امروزه دیگر فقط به علت زیبایی بخشیدن به فضا نبوده بلکه بیشتر به منظور بهینه سازی و نهایت استفاده از فضا استفاده می شود. همچنین در ادارات برای خصوصی کردن محیط کار کارمندان با توجه به مقام و رتبه های مختلف کاربری فراوان دارد، که به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم.

پارتیشن های مدولار فلزی:

این نوع پارتیشن ها از معمول ترین نوع بوده و بیشترین استفاده را از آنها به خصوص در ادارات انجام می دهند. این پارتیشن ها از جنس فلز و شیشه بوده که توسط بست ها و پروفیل های پلاستیکی که شکل هندسی دارند به یکدیگر متصل می شوند.این المان ها هم از لحاظ سرعت انجام در نصب و هم قیمت بسیار مقرون به صرفه بوده به همین جهت استفاده از این پارتیشن ها بسیار متداول گشته است.پارتیشن های چوبی:

یک نوع دیگر از پارتیشن هاست که معمولاً به صورت دوجداره ساخته می شود که هم خاصیت آکوستیکی دارد و هم جلوه بخش فضا می باشد. این نوع پارتیشن از لحاظ زمان مدتی بیشتر و از لحاظ قیمت گران تر از دیگر پارتیشن های موجود در بازار می باشد ؛ به همین دلیل بیشتر در موارد و فضاهای خاص مورد استفاده قرار می گیرند. البته امروزه برای کاهش قیمت و سهولت در اجرا به جای چوب از MDF با روکش های متفاوت استفاده می کنند.

پارتیشن های گچی پیش ساخته:

نوع دیگر دیوارهای جدا کننده این نوع پارتیشن ها می باشد که از جنس گچ بوده و به صورت آماده و در ابعاد مختلف موجود می باشند. این نوع پارتیشن ها به راحتی قابل اجرابوده و قابلیت شکل پذیری و خاصیت آکوستیکی نیز دارند.

سهولت در اجرا ، سبکی و زیبایی از مزایای این پارتیشن ها می باشد. این نوع دیوارها به دیوارهای خشک Dry walls معروف بوده که با اتصالات مخصوص به خود در فضا نصب می گردند.

پارتشین های شیشه ای:

این مدل از پارتیشن ها به تازگی مرسوم شده و بیشتر از هر چیز دیگر جنبه تزئینی دارند و با چسب های مخصوص سیلیکونی و بست های پلاستیکی نصب و اجرا می گردند

. بلوک های شیشه ای در مکان های مختلف اداری , تجاری, فروشگاه ها , منازل مسکونی , استخر ها , سرویس های بهداشتی , رستوران ها و تریا ها , به عنوان پارتیشنهای منتقل کننده ی نور , در نمای خارجی ساختمان ها , در دیواره ها , سقف , کف , موارد نور پردازی و... کاربری دارند

 


پارتشین شیشه ای

 

دیوارهای جداکننده

دیوارهای جدا کننده ی کناف ، دیوارهای غیر باربری هستند که برای تقسیم فضاهای داخلی ساخدیوارهای جدا کننده ی کناف  که برای تقسیم فضاهای داخلی ساختمان استفاده می شوند این

ساختار شامل قابهای فولادی سبک ساخته شده با مقاطع U , C بوده که صفحات روکش دار گچی در یک یا چند لایه ، به وسیله پیچ مخصوص بر روی آنها نصب می شوند. درزهای میان این صفحات به وسیله ی نوار و بتونه ی مخصوص درزگیری شده، به نحوی که در انتهای کار، سطحی یکپارچه و بدون درز که قابلیت رنگ آمیزی و کاشی کاری یا هر نوع پوشش نهایی دیگری خواهد داشت، حاصل می گردد.تمان استفاده می شوند .

 

دیوار پوششی کناف

این نوع دیوار ها جهت بازسازی و ترمیم دیوارهای بنائی جدید و ایجاد فضاهای تاسیساتی در ساختمان به کار می رود که دارای دو نوع می باشد:

1.دیوار پوششی با سازه:در این ساختار صفحات روکش دار گچی توسط پیچ مخصوص بر روی زیر سازی فولادی نصب می گردد.درز میان صفحات به وسیله نوار و بتونه درزگیری می شود.این زیر سازی می تواند به صورت مستقل یا متصل از دیوار اجرا شود.فضای خالی میان صفحه گچی و دیوار امکان استفاده از لایه عایق و عبور و دسترسی به تاسیسات الکتریکی و مکانیکی را میسر ساخته است.در این ساختار،غایق حرارتی در فاصله آزاد میان صفحه روکش دار گچی و دیوار زمینه (17 تا73 میلیمتر) قرار داده می شود. وجود فاصله آزاد،علاوه بر ایجاد فضای مناسب  جهت نصب لایه عایق با ضخامت های مختلف؛ راه حل مناسبی جهت غلبه بر مشکلات اجرائی دیوار زمینه مانند ناشاقول بودن دیوار و حذف شیار زنی جهت عبور تأسیسات الکتریکی و مکانیکی محسوب می شود. از مزایای دیگر این ساختار، امکان اجرا در دیوارهای با شرایط زمینه متفاوت و اجرای پوشش های با ارتفاع 10 متر می باشد.قرار گیری تأسیسات در فضای خالی دیوار و دفن نشدن آن در داخل دیوار،علاوه بر رفع مسئله خوردگی و کاهش هزینه تعمیرات،دسترسی به تأسیسات و تعمیرات و نگهداری را در مرحله بهره برداری را در مرحله بهره برداری نیز آسان می کند.

 

2.دیوار پوششی بدون سازه:در این ساختار صفحات رو کش دار گچی پوشش شده  بالایه عایق

پلی استایرن یا پشم معدنی(در ضخامت های مختلف) استفاده می شود.

این صفحات توسط چسب خمیری مخصوص پرلفیکس مستقیم‍‍ا به دیوار متصل می گردد.درز میان صفحات به وسیله نوار و بتونه درزگیر مخصوص درزگیری می شود.

 

مزایای دیوارهای جداکننده

•          سبک و ایمن در برابر زلزله

•          دارای رفتار میانقابی مناسب در زلزله

•          عایق حرارت، صوت و رطوبت

•          مقاوم در برابر آتش مستقیم تا سه ساعت

•          کاهش هزینه های سازه و فونداسیون، با توجه به کاهش بار مرده ساختمان

•          انعطاف معماری بالا

•          نصب سریع و آسان

•          قابلیت رنگ آمیزی بلافاصله پس از نصب

•          دسترسی و تعمیرات آسان تاسیسات

•          قابلت ترمیم و تعویض

•          دورریز بسیار کم مصالح

•          اجرای سطوح وسیع با حداقل مصالح مصرفی

•          افزایش سطح مفید در زیربنای ساختمانها، با توجه به ضخامت کم دیوارها

•          حمل و نقل آسان و ارزان

 

انواع دیوارهای جداکننده

  دیوارحفاظتی

در اثر عبور راه آهن از مناطق كوهستانی و مجاورت با رودخانه ها بمنظور حفظ و تحكیم خاكریز و بستر خط از دیوارهای مختلف استفاده می گردد. این دیوارها بیشتر بصورت وزنی بوده و برحسب محل بصورت بتنی یا سنگی احداث می گردد كه در بیشتر مناطق راه آهن بصورت سنگی است

 

 دیوار بالی

دیواری است كه بصورت حاده نسبت به پایه ها در طرفین پل ساخته می شود ودر مواردی كه اب مسیر خود را بدون  كمك دیوار می تواند طبی كند ، جلوی ریزش خاكریز را میگیرد.

 

دیوار برگشتی

دبواری است كه بطور موازی با محور خط وعمود برپایه ها ساخته میشود كه بر روی پلهای كوچك با خاكریز بلند مورد استفاده قرار میگیرد.

 

دیوار ربع مخروطی

این دیوار در مواقعی كه ارتفاع پایه ها زیاد باشد از شسته شدن خاكریز طرفین پایه جلوگیری می نماید.

 

 دیوار هدایت آب

این دیوار از فاصله دور سیلابها را جمع كرده و بهدهانه پل هدایت مینماید. در مواقعی بكرا میرود كه حوزه آبریز تقریباً سطح نو در بارنگی های شدید ممكن است سیلاب بطرف خاكریز حركت و به آن آسیب برساند.

 

دیوار ضامن

برای جلوگیری از رانش خاكریز در پای خاكریز ها احداث میشود و چنانچه شیب طبیعی زمین خیلی زیاد باشد از دیوار ضامن از خشكه چینی پشت استفاده می شود.

 

دیوار حایل

این دیوار ها در جلوی ترانشه ها احداث میگردد. و چون زمین پشت دیوار دست نخورده و طبیعی است و چسبندگی لازم  را دارد ابعاد این دیوار از دیوار ضامن كوچكتر است .

 

دیوار حائل

 

دیوار پوششی

برای پوشش ترانشه هایی كه جنس سخت دارند بكار می رود فشار وارده به دیوار پوششی خیلی ناچیز است

 

دیوار ساحلی

این دیوارها در ساحل رودخانه جهت هدایت آب به دهانه پل و جلوگیری از پخش شدن آب در مواقع طغیان رودخانه معمولادر خط الزامی ساحل ایجاد می شود

 

دیوار گابیون

عبارت است از خشكه چینی نظم در داخل توریهای فلزی مكعب مستطیلی كه به منظور جلوگیری از حركت خاك و شسته شدن پاشنه خاكریزها و غیره بكار می رود

 

دیوار رسوبگیر

دیواری است كه بصورت مشبك و وزنی در مسیل بالاست پلها به منظور جلوگیری از حركت رسوبات درشت به سمت پل احداث می شود رسوبات انباشته در حوضچه پشت این دیوارها جمع آوری و بر حسب حجم حوضچه و مقدار رسوبات حمل شده توسط سیلاب بایستی با برنامه های پیش بینی شده تخلیه گردد

 

نکات اجرایی ساختمانی - دیوارها

1.       چنانچه لازم باشد در امتداد دیواری با ارتفاع زیاد كه در حال ساختن آن هستیم بعدا دیوار دیگری ساخته شود باید لاریز انجام دهیم

2.       هرگاه ابتدا و انتهای یك دیوار در طول دیوار دیگری بهم متصل شود ، به آن دیوار در تلاقی گفته می شود

3.       نام دیوارهای جداكننده و تقسیم پارتیشن نام دارد.

4.       . سیمان نوع اول برای دیوارها و فونداسیونهای معمولی استفاده میگردد.

5.       حداقل درجه حرارت برای بتن ریزی ۱۰ درجه می باشد.

6.       . در بتون ریزی دیوارها و سقفها ، صفحات قالبی فلزی مناسب ترند.

7.       لاریز یعنی ادامه بعدی دیوار بصورت پله پله اتمام پذیرد.

8.       وجود بند برشی در پیوند مقاومت دیوار را ضعیف می كند.

9.       پارتیشن میتواند از جنس چوب ، پلاستیك و فایبرگلاس باشد.

10.    ملات در دیوار چینی ساختمان حكم چسب را دارد.

11.    معمولا برای كرم بندی دیوارهای داخلی ساختمان(اطاقها) از ملات گچ و خاك استفاده می شود.

12.    وجود نمك در ملات كاه گل موجب میشود كه در آن گیاه سبز نشود.

13.    دیوار اطراف محل آسانسور معمولا ازمصالح بتون آرمه می سازند.

 

دیوار برشی

برای مقاوم سازی ساختمانهای فولادی مورد توجه خاص

مهندسین سازه قرار گرفته است. از ویژگی های آن :

•          اقتصادی بودن

•          اجرای آسان

•          وزن كم نسبت به سیستمهای مشابه

•          شكل پذیری زیاد

•          نصب سریع

•          جذب انرژی بالا

برای مقابله با نیروهای جانبی راه های زیادی وجود دارد.یکی از مطمئن ترین روش های مقابله با نیرو های جانبی استفاده از دیوارهای برشی می باشد.

قرارگیری دیوار برشی در پلان تا حد امکان متقارن باشد.

نکات مهم در آرماتور بندی دیوار

1-در حالت دیوارهای خارجی که مستقیم‍‍ا در معرض هوا قرار دارند آرماتور توزیعی نبایستی کمتر از 25٪ در مورد فولاد با نقطه تسلیم بالا نسبت به حجم بتن باشد.

2-طرح جزئیات آرماتور بندی دیوار بایستی طوری باشد که ارتفاع یک طبقه را بتوان در یک عملیات بتن ریزی نمود.لذا آرماتورهای قائم بایستی از میله هایی کمتر از 12میلی متر و فاصله مرکز تا مرکز 30 سانتی متر از یکدیگر تشکیل شده باشد.

3-برای ایجاد دیوار در گوشه ها باتوجه به شکل زیر عمل می کنیم:

تعمیر دیوارها

دردیوارهای با مصالح بنایی شکافهای ضربدری به خاطر نیروهای کششی و برشی بیش از حد

دیوار و نزدیک تقاطع دیوارها بوجود می آید. با مشاهده این درزها و شکل آنها می توان آنها را به

طریق زیر شناسایی نمود.

الف ) شکافهای قطری در پایه های نبایی بین باز شوهای مربوط به پنجره ها که به خاطر تنشهای کشش قطری بوجود می آیند.

 

ب ) شکافهای افقی در پایه های با مصالح بنایی بین باز شوهای مربوط به پنجره ها که به خاطر تنشهای کششی قطری بوجود می آیند.

 

ج ) شکافهای افقی در پایه های بنایی بین بازشوهای مربوط به پنجره ها که به خاطر لنگرهای خمشی متناوب تشکیل می گردند.

 

د) شکافهای قطری بالای بازشوهای موجود در دیوار که به خاطر مکانیزم حمل بار از نوع برشی قدسی همواره با شکافهای نعل در گاهی دراعضای بتنی مسلح حاصل می گردد.

 

تخریب به دلیل سنگینی سقف و نا کافی بودن مقاومت دیوارها

 

تخریب کامل دیوارهای در راستای زلزله به دلیل ناکافی بودن مقاومت خارج از  صفحه دیوار و ریزش سقفها

 

محاسنات و کاربرد دیوار گچی پیش ساخته

دیوار پیش ساخته گچی صداگیر سبکترین ، سریع ترین ، و مناسب ترین مصالح برای تقسیم بندی داخلی و بصورت دو جداره مناسب ترین تفکیک کننده آپارتمانها و پر کننده دهنه های ساختمان بخصوص برای پروژه های انبوه سازی است دیوار گچی صداگیر در ضخامت 8 سانتی متر ضمن اینکه فضای کمتری را اشغال می نماید تأمین کننده مقاومت صوتی و حرارتی نیز می باشد و به علت سبک بودن آن صرفه جویی قابل توجهی در وزن وارده بر ساختمان دارد.

با استفاده از دیوار گچی صداگیر در پروژه های ساختمانی خود ضمن سرعت بخشیدن به پیشرفت کار صرفه جویی چشمگیری در هزینه های آهن -  سیمان و دیگر مصالح را خواهی داشت .

دیوار گچی صداگیر از لحاظ بهداشتی و زیست محیطی نیز بسیار مفید می باشد و از لانه گذاری حشرات جلوگیری می نماید و اجرای آن به علت جاسازی های ایجاد شده در اطراف قطعات (کام و زبانه) بسیار آسان و سریع است و پس از نصب نیازی به گچ و خاک و سفید کاری ندارد و فقط با دو الی سه میلی متر نرمه کشی برای محو شدن بندها آماده رنگ می شود . انجام همه گونه جاسازی و نصب درب ، پنجره و دیگر مصالح مانند کاشی ، سرامیک ، سنگ و آجر نما به راحتی امکان پذیر است . دیوار پیش ساخته گچی صداگیر با استفاده از گچ مکرونیزه صنعتی که خاص این صنعت و دارای کیفیت بالایی است تولید و عرضه می گردد .

 

دیوار پیش ساخته گچی صداگیر

با دیوار گچی صداگیر در ضخامت 8 سانتی متر می توانید دیواری به طول حداکثر 6 متر و ارتفاع 3 متر با بکار گیری دستورالعمل های پیشنهادی و با توجه به جزئیات اجرایی داده شده ایجاد نماید .

بطوریکه در تصور زیر مشاهده می فرمائید در قسمت ضخامت قطعات جاسازی بصورت کام و زبانه (نر و ماده) تعبیه شده که نصب و را آسان و سریع می نماید . سطح قطعات کاملاً صاف و صیقل است و پس از نصب نیاری به گچ و خاک و سفید کاری نداری و فقط با مختصر نرمه کشی برای محو شدن بندها آماده رنگ کاری است.

جزئیات و مقدمات اجرائی و متعلقات و طریقه بکار گیری دیگر لوازم و مصالح در نصب دیوار گچی

 

ملات مخصوص نصب قطعات:

از گچ صنعتی که طبق استاندارد اروپا (آلمان) تولید می شود با افزودنی های تأخیر انداز و تقویت کننده ترکیب و در کیسه های 10 کیلویی بسته بندی و به میزان 5/1 کیلو گرم برای هر متر مربع و به همراه دیوار در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

 

طرزساخت واستفاده ازملات

پودرملات وآب به نسبت مساوی بایداندازه گیری شودسپس آب رادرسطل پلاستیکی ریخته آنگاه پودرملات رابصورت تدریجی به آن اضافه نمائیدوپس ازخروج هوا آنراکاملا بهم زده تاخوب مخلوط شود بطوریکه مایع بدست آمده شبیه به خامه شود.بااین ملات حدود45دقیقه فرصت کارکردن راخواهیدداشت.

 

مصالح برای کف سازی

‌برای کف سازی وترازکردن آن میتوانید ازگچ معمولی بهمیزان80درصدوپودرملات به میزان20درصدباهم مخلوط کرده ومورداستفاده قراردهید،پیشنهادمیشود درمحلهائی که کف مسطح نیست کف سازی بوسیله شمشه گیری انجام وتراز شود.

 

نوارلرزه گیر وعایق کننده

بمنظورجلوگیری ازسرایت رطوبت وایجادمقاومت بیشتردرمقابل لرزشهای احتمالی پیشنهاد میشود درمحل ایجاددیوارگچی روی کف ترازشده وروی بدنه ها وستونهای بتنی وفلزی ازنوار ایزوگام یامشابه در ضخامت حداقل 5 میلیمتراستفاده شود.

 

نازک کاری و نرمه کشی روی دیوار

برای نرمه کشی روی سطح دیوار گچی و بمنظور محوشدن بندها و آماده سازی برای رنگ کاری برای هرمترمربع به مقدار حدود یک کیلوگرم گچ نازک کاری موردنیاز می باشد.

 

جزئیات اجرائی

بمنظور سهولت در اجرا وانجام یک کار اصولی توصیه می شود به نکات زیر توجه شود:

1- به مقدار مورد نیاز دیوار گچی + ملات + نوار عایق کننده و لرزه گیر ومقداری گچ معمولی برای تراز کردن کف در محل اجرا آماده شود.

2- ابزار مورد نیاز آماده و در دسترس باشد.

3- محل ایجاد دیوار طبق نقشه با ریسمان رنگی خط کشی و مشخص گردد.

4- چنانچه کف مسطح نیست محل علامت گذاری شده راباگچ معمولی و ملات به نسبت 80٪ گچ معمولی و20٪ ملات خوب مخلوط وبا ان شمشه گیری وتراز شودو روی سطح تراز شده نوار لرزه گیر نصب گردد.

5- طول و ارتفاع محل اندازه گیری و تعداد قطعات دیواری که برای ردیف اول در کف مورد نیاز است مشخص و زبانه برجسته آن با برش حذف شود.

6- ملات را طبق دستورالعمل داده شده آماده و روی محل تراز شده پخش، سپس با قرار دادن قطعات از جهتی که زبانه آنها بریده شده است در کف شروع به عملیات نصب گردد.

دقت شود که قطعات بصورت در هم آمیخته(چپ و راست یا آجری) نصب گردد.

بمنظور مقاوم سازی در مقابل زلزله و لرزشهای احتمالی و جلوگیری از ترک خوردگی دیوار گچی تحقیقات زیادی صورت گرفته که نتیجه آن مفید و مثبت بوده است.

 

فهرست ابزارهای مورد نیاز برای عملیات نصب

1- سطل پلاستیکی 6 لیتری2 عدد و12 لیتری یک عدد

2- ریسمان کار ساده و رنگی هر کدام یک عدد و شمشه 2 متری 2 عدد

3- کارتک متوسط 2 عدد و ماله متوسط و کمچک هر کدام یک عدد

4- تراز 50 سانتی یک عدد

5- اره دنده درشت و رنده مخصوص هر کدام یک عدد

6- دلر و پره مخلوط کن و کابل سیار

7- تیغه گرد بر و ابزار شیار زن

8- تپانچه و میخ و چاشنی برای نصب شاخک و پروفیل های لرزه گیر

دقت عمل در نصب باعث بدست آمدن دیوار صاف تر و تراز می گردد

که نیاز به گچ کاری اضافی نداشته باشد و فقط با یک لایه نرمه کشی در ضخامت 2 الی 3 میلیمتر بندهای آن محو و آماده رنگ آمیزی می گردد.

 

ساختارهای کناف در رابطه با عایق کاری حرارتی از داخل

دیوار خارجی کناف

این دیوار ساختار بسیار مناسبی جهت ساخت جداره های ساختمانهای در حال احداث می باشد.این ساختار متشکل از قابهای فولادی سبک(به عنوان زیر سازی)،صفحات روکش دار گچی(به عنوان پوشش داخلی)،صفحات مسلح سیمانی(به عنوان پوشش خارجی)ولایه پشم معدنی(به عنوان عایق)می باشد. استفاده از لایه پشم معدنی، به طور همزمان موجب عایق کاری حرارتی و صوتی جداره می شود.از جمله مزایای مهم دیگر دیوار خارجی کناف ،ایمنی آن در برابر زلزله می باشد.

 

ساختار کناف در رابطه با عایق کاری حرارتی از خارج

دیوار گرم کناف

دیوار گرم کناف،ساختار بسیار مناسبی جهت عایق کاری حرارتی جداره های ساختمان از خارج می باشد. در این ساختار،از عایق حرارتی پلی استایرن به علت سبکی وزن و عدم جذب آب استفاده می شود.قطعات عایق به وسیله چسب خمیری SM700 از سیمان ، الیاف و مواد افزودنی خواص ساخته می شود . بعد از نصب عایق حرارتی مجدداً یک لایه SM700 به ضخامت حدود 5 میلیمتر بوسیله ماله شانه ای بر روی عایق اجرا و شبکه توری ازجنس الیاف شیشه (Fiberglass)  برو روی این لایه فشرده می شود تا به اندازه یک سوم ضخامت لایه در آن فرو برود . در انتها سطح کار بوسیله ماله پرداخت و پس از خشک شدن بوسیله رنگ یا پوشش های استاندارد نمای خارجی پوشانده می شود .

در این ساختار از قطعات فشرده عایق های معدنی نیز می توان استفاده نمود که در این صورت به واسطة آسیب پذیر بودن این نوع عایق ها در برابر رطوبت ، پیش بینی لایه آب بند بر روی سطح عایق ضروری خواهد بود.

 

دیوارهای چوبی سنتی

در شمال کشور،به علت فراوانی چوب،ساختن دیوارهای چوبی سنتی در روشهای مختلف ،بیشتراز دیوارهای(زکمه ای بال کبوتری)، دیوار چوبی(ورجین) و همچنین دیوار چوبی (سگت) و بخصوص دیوار چوبی (زگالی)استفاده می شود.

دیوار زگالی

دیوار چوبی زگالی از دو طرف داخل و خارج توسط تخته یا لاپه (تیر گرد که از وسط سطح مقطع عرضی دو نیم شده ) به تیر وادار به شکل موازی یکدیگر یا بیشتر در حالت چپ و راست با رعایت حدود 1 تا2 سانتی متر فاصله از هم میخ می شود.

ملات این دیوار گل رس همراه با (کلوش) ساقه های خرد شده برنج کاملا مخلوط و ورز داده شده، و با حالتی سفت از طرف داخل و خارج در بین تخته ها در اندازه کافی پر می شود. پس از خشک شدن ،روی سطح اندود کاهگل مسلح می کشند.در قسمت داخلی،روی اندود نیز گچ کاری و نقاشی می شود.

 

دیوار آجری حفر ه ای لانه کبوتری

این دیوار برای پیشگیری از چشم انداز خارجی به داخل برخی فضاها صورت می گیرد.

معمولا در پشت دیوار های حفره ای ،پنجره های اصلی ساختماناز مصالحی مثل چوب،آلومینیوم و غیره مستقر می باشد که به روش زیر ساخته می شود:

1-برای زیبا سازی نما از حفاظ بال کبوتری یا جناغی هره بندی به شکل کلاف کشی برجسته به اندازه 2 سانتی متر در راستای "اسپر" آجر کاری از چهار طرف استفاده می شود.

2-حاشیه بندی پس نشین در راستای اسپر اجرا شده و مجددا مبادرت به هره بندی برجسته می شود.

3-در این آجر کاری با رعایت دو راسته و یک کله در بین آن ها شبکه آجر کاری و حفره ای به شکل لانه کبوتری اجرا می شود.

 

دیوار آجری حفره ای جناغی:

1-این دیوار سازی نیز با هره بندی برجسته از راستای دیوار و اسپر نما همراه بوده ،معمولا شروع و ختم هره بندی با کلوک، دو قدی پخ، سه قدی پخ و تمام پخ از دوطرف با یکدیگر اجرا می شود.                                                                           

  2-رج نا چسبان عمودی و افقی با رعایت پس نشین سبب زمینه کار می شود.

3-آجر اصطلاحا پا با رعایت فضای خالی در راستای رج نا چسبان مستقر می گردد.

4-آجرها از ناحیه سر و پا پخ شده و با رعایت ریسمانکشی سبب استقرار رج اول  می شود.

5-در ناحیه سر، قطعات آجر به شکل افقی بر سر قطعات جناغی نشست خواهد کرد در این اجرا یک رج برای اتصال و پیوند با آجرهای جناغی در ناحیه سر بکار می ورد سپس رج دوم با رعایت فضای خالی سبب استقرار پای دیگری از جفره های جناغی می شود تکرار رج های ذکر شده سبب شکل گیری نمای حفره جناغی به نام اصطلاحاً «7و 8» در دیوار سازی حفاظ جلوی پنجره و غیره خواهد شد.

توجه: ملات اجرای هره بندی از ماسه نرم و سیمان و در بتن شبکه جناغی از ملات گچ اصطلاحاً تیزون استفاده می شود .

دسته بندی : مصالح ساختمانی ,
برچسب ها : انواع دیوار , سازه ای , باربر , غیرباربر ,موضوعات

نظرسنجی

سرعت باز شدن وبلاگ چگونه است؟نویسندگان

» استرا (1702)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


نماز دنیا را تغییر نمی دهد. اما ما را تغییر می دهد و ما دنیا را تغییر خواهیم داد...

"صوموا تصحوا" روزه بگیرید تا تندرست شوید
حضرت رسول اكرم (ص)

"بنشینید و به یك لامپ خاموش زل بزنید و از خداوند بخواهید كه روشنش كند. فكر می كنید دفعه چندمی كه از خدا می خواهید دعایتان برآورده می شود؟! یادتان باشد كه خودتان در كمتر از 5 ثانیه می توانید آن را روشن كنید". همیشه یادتون باشه خدا كاراش رو با وسیله انجام میده و وسیله رسیدن به آرزوهاتون خودتون هستید و بس.
"توماس ادیسون "
آدرس های ما :
icivil.sub.ir
civil8590.ir
شماره پیامک اختصاصی دریافت نظرات و پیشنهادات شما:
30006859000365
ایجاد کننده وبلاگ : استرا

چاپ این صفحه محبوب کن - فیس نما Designed by Freepik