تبلیغات
وبلاگ دانشجویان و مهندسین عمران ایران

وبلاگ دانشجویان و مهندسین عمران ایران

ADS
نویسنده : استرا سه شنبه 21 مرداد 1393, ساعت 21 و 08 دقیقه و 22 ثانیه
اصطلاح کلیم (claim) در امور پیمانکاری
در لغت به معنای ادعا است. توی حرفه پیمانکاری به ادعاهای پیمانکار مثلاً در خصوص موارد منتهی به دریافت پول بیشتر "کلیم" میگن.در واقع اعتراضاتی که پیمانکار از جهت اجرای آیتم ها و از این قبیل، به کارفرمای خود داره در صورتیکه تصویب این اعتراض از سوی کارفرما به نفع پیمانکار (از نظر مالی) تمام بشه، در این حالت میگن پیمانکار کلیم کرده.
claim در لغت به معنی ادعا کردن و طلب کردن می باشد. ادعایی که پیمانکار از راه های قانونی میتونه بکنه مثلاًکارهایی رو که در موقعیتی خاص انجام داده و آن آیتم در فهرست بهای منظم به پیمان گنجانده نشده باشه، پیمانکار با ذکر دلایل منطقی کارفرمای محترم رامجاب به تائید و پرداخت می نماید. معمولاً در شرکت های بزرگ پیمانکاری،افرادی دارای هنر کلیم کردن وجود دارند که در پروژه های آن شرکت می چرخند و با بررسی مدارک نکاتی را برای کلیم پیدا می کنند. در واقع پول های مرده را زنده می کنند. و این کار بسیار ظریف و هنرمندانه می باشد و کسانی که تحت عنوان کلیم کار در شرکت کار می کنند از حقوق بالایی برخور دارند.اصلاً کلیم چیزی به معنای واقعی به ضرر و زیان کارفرما نیست بلکه موضوعیاست که در بطن کار موجود بوده اما کارفرما بدلایل مختلف مثلا جهل به نوعکار و یا بیدقتی و یا نظارت ناکافی و دقیق و یا برنامه ریزی ناصحیح متوجهآن نیست و یا موجب ایجاد آن می شود.این کار با حقه بازی و کلک متفاوت است.البته کلیم تنها متوجه پیمانکار نیست و می تواند از طرف کارفرما و به ضررپیمانکار باشد. مثلاً کارفرما در اسناد مناقصه متوجه نکته ای بظاهر کوچک نیست و یا هست ولی اهمیت کافی به آن نمی دهد و در حین انجام کار موقعیتیپیش می آید که پیمانکار با استناد به همان نکته ظریف مبالغ یا امتیازاتخاصی را از کارفرما می گیرد (بیدقتی کارفرما).و یا در حین کار مواردی وجود دارد که به نفسه جزو این نوع کار می باشد وگریز ناپذیر است اما کارفرما در حین براورد توجهی به آن نداشته است و درحین کار متوجه آن می شود و با توجه به آنکه نمی توان کار را بدون انجام اینآیتم ادامه داد مجبور به قبول و پذیرش آن است و این آیتم می تواند بسیاربه ضرر او باشد (جهل کار فرما به نوع کار).و یا اینکه معمولاً بعضی پارامتر ها برای پیمانکار بیشتر سود دارد و درحین کار با اخذ مجوزهای لازم حجم بسیار زیادی از کار را به این آیتم تخصیص می دهد و لذا رقم قرارداد با این نوع آیتم سریعا پر می شود و کارفرما هممجبور به پرداخت است (عدم نظارت و برنامه ریزی صحیح کارفرما).و دقیقا همین موارد ممکن است به ضرر پیمانکار پیش آید و متضرر شود.در هر صورت کلیم بحث فنی و تخصصی و مهمی در مدیریت پروژه ها است و می تواند در بار مالی پروژه برای طرفین بسیار مهم باشد.منبع:

iran-eng.com
7civil.com
iransaze.com


دسته بندی : آموزش و نکات اجرایی عمرانی ,
برچسب ها : کلیم , claim , پیمانکاری ,موضوعات

نظرسنجی

سرعت باز شدن وبلاگ چگونه است؟نویسندگان

» استرا (1702)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


نماز دنیا را تغییر نمی دهد. اما ما را تغییر می دهد و ما دنیا را تغییر خواهیم داد...

"صوموا تصحوا" روزه بگیرید تا تندرست شوید
حضرت رسول اكرم (ص)

"بنشینید و به یك لامپ خاموش زل بزنید و از خداوند بخواهید كه روشنش كند. فكر می كنید دفعه چندمی كه از خدا می خواهید دعایتان برآورده می شود؟! یادتان باشد كه خودتان در كمتر از 5 ثانیه می توانید آن را روشن كنید". همیشه یادتون باشه خدا كاراش رو با وسیله انجام میده و وسیله رسیدن به آرزوهاتون خودتون هستید و بس.
"توماس ادیسون "
آدرس های ما :
icivil.sub.ir
civil8590.ir
شماره پیامک اختصاصی دریافت نظرات و پیشنهادات شما:
30006859000365
ایجاد کننده وبلاگ : استرا

چاپ این صفحه محبوب کن - فیس نما Designed by Freepik