وبلاگ دانشجویان و مهندسین عمران ایران

ADS
نویسنده : استرا یکشنبه 30 فروردین 1394, ساعت 23 و 08 دقیقه و 48 ثانیه


وقتی تو یک عضو سازه ای (تیر یا کلا تیرستون) لنگر خمشی اینقدر زیاد شه که دورترین تار مقطع در این نقطه به حد تنش جاری شدن (σy) برسه، به لنگر این نقطه لنگر آستانه جاری شدن می گن (σy=My/S ==> My = S*σy). حالا اگه مقدار لنگر خمشی بیشتر از My باشه چه اتفاقی می افته؟ کم کم تارهای خارجی مقطع از بالا به پایین و از پایین به سمت بالا شروع به جاری شدن می کنن (یعنی فقط یه قسمت وسط مقطع در حالت الاستیک باقی مونده -که بهش هسته الاستیک می گن- و خارج از اون جاری شده -یا پلاستیک شده). حالا اگه مقدار لنگر اینقدر افزایش پیدا کنه که کل تارهای مقطع جاری شن ، این نقطه دیگه لنگر بیشتری رو نمیتونه تحمل کنه و مثل یه مفصل در مقابل اضافه لنگر خمشی عمل می کنه. که تو این حالت به این نقطه مفصل پلاستیک و به لنگری که باعث تشکیل این مفصل میشه لنگر پلاستیک Mp میگن (Mp=Z*σy، که Z اساس مقطع پلاستیک هستش و Z=ΣAi*yi). به طور خلاصه مفصل پلاستیک در اثر رسیدن یک نقطه از عضو به Mp تشکیل می شه و کاربردها و پیامدهای متنوعی می تونه داشته باشه. البته مفصل پلاستیک فقط تحت اثر خمش یک محوره به وجود نمیاد بلکه میتونه به واسطه وجود خمش دو محوره، نیروی محوری ، برش و یا ترکیبی از اینها هم تشکیل شه. یکی از پیامدهای تشکیل مفصل پلاستیک در سازه تغییر در مقدار لنگر خمشی در طول عضو هستش که در سازه های بتنی بهش باز توزیع لنگر خمشی می گن. یعنی با تشکیل هر مفصل پلاستیک در سازه لنگرها به یه جای دیگه منتقل می شه و توزیع لنگرهای داخلی تغییر خواهد کرد. از دیگر بحثهای مربوط به مفاصل پلاستیک، میشه به طراحی بر اساس ظرفیت (Capacity design)، طراحی بر اساس سطح عملکرد (Performance based design) اشاره کرد .


دسته بندی : سازه ها ,
برچسب ها : مفصل پلاستیک , لنگر زیاد , تنش جاری شدن , خمش ,


نویسنده : استرا چهارشنبه 26 فروردین 1394, ساعت 03 و 47 دقیقه و 21 ثانیه

موضوع ارجاع نظارت  این روزها بحث داغ مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی در کل کشور است.  کانون توجه این بحث مهم  روش و نحوه انجام ارجاع  می باشد که در استان های مختلف کشور شیوه های گوناگونی استفاده می شود. درگلستان ارجاع نظارت به صورت رندومی انجام می شود که دارای روش و الگوریت خاص است. به منظور آشنایی بیشتر با این روش، مصاحبه ای داشتیم با مهندس حیدرزاده دبیر کمیته ارجاع که بطور مفصل درباره الگوریتم نحوه ارجاع توضیح می دهد.

1- روند ارجاع کار به صورت رندمی را توضیح دهید.

روند کلی ارجاع کار به این شکل است که کارها در هرشهر به صورت تقریباً یکسان با توجه به ظرفیت اشتغال(سهمیه) افراد توزیع شود و برای تحقق این امرکل ظرفیت افراد در ابتدای هر دوره آزاد نیست به طوری که یک فرد همه ظرفیت خود را نمی تواند ظرف چند هفته یا چند ماه تکمیل کند. افراد دیگری نیز هستند که در همان منطقه از پتانسیل شان استفاده ای نشده باشد، بنابراین هدف ما استفاده ازکل ظرفیت افراد به صورت متوازن بوده تا کارها بین ناظران پخش و کیفیت ساخت و سازها با حضورتعداد بیشتری از مهندسان ارتقاء یابد. با این کار مراجعات مالکان به ناظران پروژه ها نیز تسهیل می گردد. جزئیات بیشترکار در شیوه نامه ای که در سایت سازمان در قسمت کمیته ارجاع نظارت قرارداده درقالب جزوه ای چند صفحه ای قابل دانلود و دریافت می باشد. از همکاران محترم دعوت می کنیم که بامطالعه آن نقطه نظرات و پیشنهادات تکمیلی یا اصلاحی خود را به سازمان و این کمیته اعلام نموده تا با توجه به نو بودن این سیستم جهت ارتقاء برنامه اقدام شود.

      2-  موارد  مهمی که مهندسان  در این زمینه باید از آن اطلاع یابند را توضیح دهید.

البته با مطالعه شیوه نامه مذکور، مهندسان ضمن اطلاع بیشتر از جزئیات کار از موارد ضروری هم مطلع خواهند شد ولی به هر جهت یکی از نکات مهم این است که به عنوان مثال ما در شهرگرگان برای مهندسان پایه 2متراژ 2400متر را در اولین مرحله از کار تحت عنوان (اولین) کران بالا آزاد کردیم(به جای 9600متر)تا در ابتدا ظرفیت تکمیل شده همه تقریباً به این عدد برسد سپس این عدد را مرحله به مرحله اضافه کنیم (البته به صورت خودکار و توسط نرم افزار) . نکته مهم این است که این 1600 متر ممکن است در قالب چند کار به یک ناظر ارجاع شود و اگرما بخواهیم به غیر از این متراژ تعداد را هم در این مرحله محدود نماییم ممکن بود یک مهندس به عنوان مثال با2 کار با جمع 700متر از حلقه موقتاً خارج شود حال آنکه تا1600مترخیلی ازظرفیتش باقی مانده است . در خصوص انصراف و مهلت 3 روزه اعلام آن به صورت الکترونیکی ناظران باید توجه نمایند درصورتی که کاری به آنها ارجاع شودکه تمایل به انجام آن را ندارند باید ظرف کمتر از سه روز به کارتابل خود در سایت سازمان مراجعه و انصراف خود را اعلام نماید تا امکان انتخاب ناظر دیگری برای سامانه فراهم و مالکان بلاتکلیف نشده و زمینه نا رضایتی افراد فراهم نیاید. البته نکته مهم و قابل توجه این که در سامانه از طریق مراجعه مهندسان پایه 2 و بالاتر به کارتابل خود در سایت سازمان امکان اعلام عدم ارجاع نقشه هایی با متراژهای کوچک تر به صورت اختیاری فراهم شده است و مهندسان می توانند از آن استفاده نمایند.

     3- تاثیر ارجاع کار توسط سازمان در کاهش رانت و امضا فروشی  و توزیع عادلانه آن چیست؟

قطعاً این کار درکاهش رانت و امضاء فروشی و توزیع عادلانه کارها نقش مهمی داشته و همین امر مشکلاتی برای ما در مسیر به وجود آورده که باتوکل برخدا و جدیت برآن فائق آمده ایم. به هرجهت باز هم نیاز به کمک همه مهندسان و نظارت همگانی برحسن انجام کارها داریم.

           4- ارجاع مناسب کار توسط سازمان در توزیع عادلانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

توزیع عادلانه کارهم با توجه به آغاز راه به نظرخودم تاکنون به همه مشکلات به خوبی رسیدگی شده است ، هرچند بایستی کارها با مشارکت بیشتر اعضاء و پیشنهادات و انتقادات سازنده با نگاه به منافع جمعی (مهندسان و مردم) به عملکرد بهتری هم دست یابد.

5- آیا قطع ارتباط مالی ناظرو مالک تأثیری در افزایش کیفیت ساخت و ساز خواهد داشت؟

قطعاً تأثیرخواهد گذاشت زیرا قبلاً که ارجاع کارها انجام نمی شد خیلی از مهندسان با دادن تخفیف های بسیار زیاد و در واقع امضاء فروشی ظرفیت خود را پر می نمودند و طبیعتاً با دریافت حق الزحمه کم، نظارتی هم برکارهایشان به شکل مناسب انجام نمی دادند. و با توجه به حجم زیاد کارهای در دستشان اصولاً وقت نظارت هم برای آنها فراهم نبود و درخیلی از موارد هم ممکن بود از مسائل فنی کار هم به دلیل آشنایی و... چشم پوشی نمایند. به این صورت کیفیت ساخت و سازها دچارمشکل می شد و اگر هم مهندسی با این جریان همراهی نداشت نمی توانست کارکند. ولی با ارجاع نظارت توسط سازمان و عدم نقش مالک در انتخاب ناظر قطعاً در آینده شاهد بهبود کیفیت کارها خواهیم بود. البته باید به وظیفه و نقش اساسی کمیته های نظارت جهت رصد عملکرد ناظران منتخب سازمان توجه نمود که با عنایت به ارجاع کارها توسط سامانه هوشمند سازمان، در حدود صلاحیت افراد مطابق پروانه اشتغال آنها است. بنابراین اگر به ناظری کاری ارجاع می شود منطق ما داشتن صلاحیت و توانایی و تجربه و تعهد انجام آن کار توسط ناظر منتخب می باشد. اگر در حین اجرا خلاف این موضوع جاری باشد وظیفه کمیته های نظارت عالیه سازمان جهت تشخیص و برخورد با تخلفات می باشد .

      6- میزان تخلفات در  نحوه ارجاع کار را در این روش چگونه ارزیابی  می کنید؟

با توجه به جدیت این کمیته و تعهد اخلاقی و حمایت قریب به اتفاق اعضای هیئت مدیره محترم سازمان از این طرح ، و تازگی آغاز به کار اجرای طرح در استان و کشور، بدیهی است در ابتدای کار مقداری با مشکلات مواجه بودیم؛ ولی خوشبختانه درحال طی مسیر پر پیچ و خم کار هستیم و در صورت گزارش تخلف آن را به جد با همه مشکلات پیش رو بررسی و تخلفات را در هر سطحی بجد پیگیری خواهیم نمود.

7- رضایت ناظران از روش جدید از گردش کار گرفته تا نحوه پرداخت حق الزحمه تا چه حدی است؟

درمورد گردش کار انتخاب ناظرین با توجه به باز خورد های موردی و انعکاس نظرات مهندسان به اینجانب و بقیه همکارانم درکمیته به صورت کلی فکرکنم رضایت نسبی فراهم باشد، بماندکه متأسفانه در سازمان نظام مهندسی آن عده قلیل که منافعشان به مخاطره افتاده بسیار پر هیاهو ولی عموم مهندسان که از اجرای این موضوع یا سایر اقدامات خوب سازمان در موارد مختلف راضیند معمولاً خیلی اظهار نظر نمی کنند که این به نفع سازمان و اهداف آن نبوده و سازمان نیاز به حمایت معنوی همه اعضاء درکنار انتقادات سازنده و تذکرات اصلاحی همگی دلسوزان واقعی آن را دارد. درمورد نحوه پرداخت حق الزحمه ناظرین نیز باید یادآور شوم که این کمیته نقشی در این موضوع نداشته است.

8- عدم تناسب تعداد مهندسان در رشته های مختلف روند کار نرم افزار را دچار مشکل نمی کند؟

بدیهی است با توجه به عدم تناسب میزان ساخت و سازها با تعداد مهندسان در هر دفتر نمایندگی ، و توزیع کارها بین همه اعضاء وکاهش میزان ساخت و سازها درچند وقت اخیر نباید انتظار داشت که ظرفیت همه مهندسان به سرعت تکمیل شود. طبیعتاً این کار زمان بیشتری طول خواهدکشید. هدف ما نیز استفاده از ظرفیت و پتانسیل همگی مهندسان دفاتر نمایندگی می باشد.

           9- چگونه می توان برای مهندسان با تجربه و فعال در عرصه ساختمان عدالت را  برقرار کرد؟

البته ماهم قائل به این هستیم که شاید صرفاً حدود و ظرفیت اشتغال مندرج در پروانه افراد مؤید توانایی و تجربه افراد نبوده و لکن چون قانون تشخیص تجربه و... را صرفاً محدود به مندرجات پروانه افراد نموده، در این مرحله با آن اکتفا نموده و انتظار داریم پی گیری های بعدی وکنترل عملکرد ناظران بجد توسط کمیته های نظارت عالیه و هیئت مدیره محترم سازمان در دستور کار قرارگیرد. با این وجود در صدد آن هستیم که راه و روشی را جهت لحاظ منطقی این موضوع در برنامه بگونه ای بگنجانیم که اولاً موضوع قابل اندازه گیری در نرم افزار باشد و ثانیاً راه رانت و تخلفی در آن نباشد. در این راه نیز به کمک فکری همگی اعضاء و مهندسان سازمان نیازمندیم .

       10- آیا موافقید افرادی که شغل دوم آنها نظارت است و یا تجربه و شناخت آنها از ساختمان کمتر است، در این روش نفع

         بیشتری می برند؟

البته درقانون پیش بینی شده که اگرشخصی فقط شغلش نظارت بوده و برای وی بیمه ای رد نشود، ظرفیتش بیشتر در نظرگرفته شود. بنابراین با در نظرگرفتن این موضوع حق اینگونه افراد ضایع نمی شود. در مورد افراد کم تجربه هم به توضیحات سئوالات 9 رجوع فرمایید .

منبع : نظام مهندسی ساختمان گلستان دسته بندی : تازه ها ، معرفی جدیدترین ها ,
برچسب ها : رندم , ارجاع کار , نظارت , اجرا ,


[ 1 ]  [ 2 ] 

موضوعات

نظرسنجی

سرعت باز شدن وبلاگ چگونه است؟نویسندگان

» استرا (1702)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


نماز دنیا را تغییر نمی دهد. اما ما را تغییر می دهد و ما دنیا را تغییر خواهیم داد...

"صوموا تصحوا" روزه بگیرید تا تندرست شوید
حضرت رسول اكرم (ص)

"بنشینید و به یك لامپ خاموش زل بزنید و از خداوند بخواهید كه روشنش كند. فكر می كنید دفعه چندمی كه از خدا می خواهید دعایتان برآورده می شود؟! یادتان باشد كه خودتان در كمتر از 5 ثانیه می توانید آن را روشن كنید". همیشه یادتون باشه خدا كاراش رو با وسیله انجام میده و وسیله رسیدن به آرزوهاتون خودتون هستید و بس.
"توماس ادیسون "
آدرس های ما :
icivil.sub.ir
civil8590.ir
شماره پیامک اختصاصی دریافت نظرات و پیشنهادات شما:
30006859000365
ایجاد کننده وبلاگ : استرا

چاپ این صفحه محبوب کن - فیس نما Designed by Freepik


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات